Facebook Google+ Twitter

Belka zostanie prezesem Narodowego Banku Polskiego?

Stało się. 9 czerwca sejmowa komisja finansów pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Marka Belki na prezesa NBP. 28 posłów sejmowej komisji finansów było za. Czy mogło być inaczej?

 / Fot. PAPOglądałem i słuchałem ludzi biorących udział w posiedzeniu sejmowej komisji finansów, na którym miało nastąpić zaopiniowanie kandydatury Marka Belki na prezesa NBP. Po głosowaniach rozpoczęło się zadawanie pytań kandydatowi na prezesa. Nikt nie miał wątpliwości co do kompetencji kandydata.

Profesor Marek Belka nie przedstawił swoich zamiarów i planów związanych z jego kandydaturą na tak ważne stanowisko. Było to celowe i uzasadnione, co kandydat na prezesa wytłumaczył przerwaniem kadencji poprzednika, tzn. prezesa NBP Sławomira Skrzypka.

Profesor stwierdził, że rewelacji nie będzie. Godny uwagi jest fakt, że na temat szybkiego wprowadzenia euro w Polsce wypowiadał się z pewną rezerwą a nawet dość sceptycznie. W każdym razie z jego słów wynika, że pośpiech w tym temacie nie jest wskazany. Podał nawet przykłady Grecji, Hiszpanii i Irlandii. Kraje te po wprowadzeniu euro początkowo szybciej rozwijały się jednak później było gorzej!

Powiedział, że zawsze był zwolennikiem wejścia do strefy euro. Według niego, wskazanie terminu wiąże się z ryzykiem, że można go nie dotrzymać. Belka porównał wejście do strefy euro do wjazdu na autostradę. "Jak ma się nieodpowiedni samochód, to może się to skończyć groźnym wypadkiem" - powiedział. Tak więc mamy jeszcze jeden dowód na to, że autostrada nie musi być dobrem. Przynajmniej w polskich warunkach.

Według Belki, Narodowy Bank Polski (NBP) może wykazać zysk także za 2010 rok, który zostałby przekazany do budżetu państwa. Ministerstwo Finansów mogłoby przeznaczać te środki na spłatę zadłużenia zagranicznego lub wsparcie systemu emerytalnego.

W środę, 9 czerwca 28 posłów sejmowej komisji finansów poparło Belkę jako kandydata na prezesa NBP. 11 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Czy przegłosowanie w parlamencie nominacji Marka Belki będzie sukcesem? Jeżeli tak, to dla kogo? Oby było.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Mam podobne zdanie jak Robert. Dodam tylko - pomimo wyczuwalnej "kiełbasy wyborczej", zwłaszcza w temacie "wsparcie systemu emerytalnego", należy być optymistą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oby "Belka" nie okazała się spróchniała, bo nie wyjdzie nam na zdrowie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszyscy płakali nad podatkiem. A jednak wciąż trwa. Mi się wydaje osoba niezależną co jest ważne. Ma doświadczenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Belka już nas jednym podatkiem uszczęśliwił . U mnie drugiej szansy by nie dostał .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oglądałem odpowiedzi na pytania. Nie zachwycił mnie Pan Belka. Głosować inaczej posłowie nie mogli bo wykazał, że 3 to więcej jak 2. Było też parę podobnych wypowiedzi. Ogólnie odniosłem wrażenie, że się plątał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś Lepper powiedział,że Belka to drugi Balcerowicz . Ja gdybym był posłem to bym głosował za Belką .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.