Facebook Google+ Twitter

Belmont - pierwsze na świecie miasto bez tytoniu

Belmont w Kaliforni (USA) jest pierwszy miastem na świecie, gdzie decyzją władz od 2009 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia tytoniu – podał blog tobaccoanalysis.blogspot.com.

Palenie zabija. / Fot. Dziennik Zachodni Mikołaj SuchanPrzepis definiuje jako miejsca publiczne, a więc wolne od tytoniu, cały teren miasta za wyjątkiem prywatnych, jednorodzinnych posesji mieszkalnych. Palić nie wolno będzie więc na ulicach, parkach, parkingach etc. Zakaz obejmuje paradoksalnie nawet prywatne samochody, co okazało się jednak przeoczeniem i zapowiedziano skorygowanie rozporządzenia stosownym paragrafem. Palacze z Belmont mają 14 miesięcy na przystosowanie się do nowego prawa, w przeciwnym razie w styczniu 2009 roku zostaną ukarani mandatem.

– Tak jak spożywanie alkoholu, palenie tytoniu w miejscach publicznych powinno być zabronione. Jeśli ktoś chce to robić, może, ale wyłącznie u siebie w domu – powiedział po zebraniu Rady Miasta dla dziennika "Daily Journal" jeden z radnych. Władze znanego z proekologicznych działań Belmont twierdzą, iż działają w trosce o dobro mieszkańców. Dzięki bezprecedensowemu zakazowi problem tzw. "biernego palenia" przestanie istnieć, a osoby niepalące nigdy nie będą miały styczności z dymem tytoniowym. Spodziewany jest również drastyczny spadek odsetka palaczy na przestrzeni zaledwie kilku lat.

Nowy przepis budzi oczywiście duże emocje wśród samych palaczy.Twierdzą, iż jest to zamach na ich swobody obywatelskie gwarantowane przez Konstytucję i zapowiadają walkę z bezprawnym, ich zdaniem, ograniczaniem wolności. Rada Miasta zapewnia, że zakaz jest zgodny z prawem federalnym i wskazuję jako odbieranie praw zmuszanie innych do wdychania rakotwórczego tzn. "dymu z drugiej ręki". W sprawie oficjalne stanowisko zajął też znany koncern tytoniowy Phillip Morris. – Rozumiemy, że ludzie niepalący mają pełne prawo do braku styczności z dymem tytoniowym, jednak wprowadzanie zakazu palenia na terenie całego miasta to przesada – skomentował dla serwisu "Palo Alto Daily News" rzecznik prasy firmy. PM nie zamierza jednak kierować sprawy na drogę sądową.

Jest to najbardziej restrykcyjny przepis dotyczący tytoniu wprowadzony gdziekolwiek. "Stąd już tylko krok do prohibicji!" – grzmią palacze. Czy mają rację? Będzie to zależało od tego, czy inne miasta pójdą za przykładem proekologicznej polityki Belmont .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

no prosze, prosze.. plus za dobry artykuł +

Komentarz został ukrytyrozwiń

O czym Ty mówisz...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.10.2007 21:47

Wprowadźmy zakaz palenia na terenie całej Polski i w ten sposób będziemy pierwsi w świecie. Może to być szokujące, ale zdrowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.