Facebook Google+ Twitter

Belweder odtajniony

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Kancelaria Prezydenta przygotowała dla mieszkańców Warszawy niebywałą okazję zwiedzenia Rezydencji Prezydenta RP.

Widok na Belweder / Fot. Joanna BąderByło to możliwe 14 i 15 listopada 2009 roku w godzinach urzędowania Kancelarii, czyli od 10 do 16.30. Zaszczyt chodzenia po perskich dywanach miał każdy. Wystarczyły tylko chęci i wytrwałość w czekaniu w ponad kilometrowej kolejce.

Jak czytamy w zaproszeniu Kancelarii Prezydenta: "W historii Belwederu zapisane jest dążenie Polaków do niepodległości i pod takim hasłem dosłownie każdy mógł zostać zapoznany z historią nie tylko samego pałacu, ale także z losami Polski, z osobą Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz genezą najwyższych odznaczeń państwowych, czyli krzyżem Virtuti Militarii.

W sali pompejańskiej / Fot. Joanna BąderW Rezydencji Belweder można było zobaczyć wystawę poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, jego ulubiony pokój, czyli Salonik Lustrzany oraz pomieszczenia gdzie odbywały się spotkania z Królową Elżbietą, prezydentem Vaclavem Klausem, a także gdzie gościł Król Arabii Saudyjskiej i koncertował młody Fryderyk Chopin.

Belweder był siedzibą wielkiego ks. Konstantego Pawłowicza Romanowa, a później Naczelnika Państwa i Prezydenta II Rzeczypospolitej do 1926, ministra spraw wojskowych Józefa Piłsudskiego 1926-1935, niemieckiego gubernatora Warszawy Ludwiga Fischera w latach 1939-1945, przywódcy PRL Bolesława Bieruta od 1945 i siedzibą prezydencką w pierwszych latach istnienia III Rzeczypospolitej, czyli do 1994. Obecnie Pałac Prezydencki to miejsce reprezentacyjne, w którym przyjmowane są Głowy Państw, organizowane są liczne konferencje i spotkania.Posąg Józefa Piłsudskiego / Fot. Joanna Bąder

Kolejki do Belwederu / Fot. Joanna BąderMimo deszczu chętnych do zwiedzania Belwederu było wielu. Świadczą o tym ponad kilkumetrowe kolejki kończące się w okolicach pomnika Chopina. Wśród odwiedzających nie zabrakło dzieci i młodzieży, ale głównie przeważali ludzie dorośli i starsi. Być może za rok Prezydent ponownie udostępni swoje reprezentacyjne komnaty.

Źródło: http://miasta.gazeta.pl/warszawa/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.