Facebook Google+ Twitter

Benedict Cumberbatch jako "Hamlet"- wyjątkowy pokaz w Kinie Praha

Warszawskie kino przygotowało dla fanów brytyjskiego aktora nie lada niespodziankę. W związku z ogromnym zainteresowaniem i wyprzedażą wszystkich biletów na transmisję live z "National Theatre", zostanie zorganizowany dodatkowy pokaz.

Sam Hughes [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], Wikimedia Commons / Fot. Sam HughesPierwsza retransmisja spektaklu odbędzie się w czwartek 16 października o godz. 19.30. Bilety w cenie: 50 zł normalny i 45 zł ulgowy dostępne są w kasie kina.

Ponadczasowy Szekspir

Wiliam Szekspir jest najwybitniejszym współczesnym dramaturgiem – ogłosił przeszło dekadę temu prof. Jan Kott. Pomimo znacznego upływu czasu, dzieła angielskiego artysty nie uległy bowiem procesowi dezaktualizacji. Szekspir był jednym z niewielu dramaturgów, który tworzył zarówno komedie, jak i tragedie. Jego sztuki zostały przetłumaczone na wszystkie języki nowożytne. Nieustannie wystawiane na deskach światowych teatrów, przenoszone na ekrany kin, wciąż wzbudzają zainteresowanie. Atrakcyjność i ponadczasowość Szekspira dostrzegają również kompozytorzy, czego efektem są liczne adaptacje operowe, uwertury i widowiska baletowe.

Szekspir był nie tylko doskonałym obserwatorem otaczającej go rzeczywistości, ale przede wszystkim wnikliwym psychologiem. Umiejętność analizowania stadiów ludzkiej duszy, odgadywania ukrytych pragnień sprawiła, iż problematyka dzieł wciąż pozostaje aktualna. Nie dziwi więc fakt, że twórcy coraz częściej sięgają po teksty klasyka. Jego sztuki doczekały się przeszło setek inscenizacji i adaptacji. Jedne fenomenalnie odzwierciedlały pierwowzór literacki, inne stawały się punktem wyjścia w dyskusji dotyczącej granic stosowności przerobień tekstów dramaturga.

Historyczny rekord

Informacja o transmisji spektaklu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. W pierwszym dniu sprzedaży biletów padł historyczny rekord: w kilka minut sprzedało się 100 tysięcy wejściówek, zaś następnego dnia na liście rezerwowej osób oczekujących na zwolnione bilety znajdowało się 30 tysięcy osób.

Spektakl z nominowanym do Oscara Benedictem Cumberbatchem (serial BBC „Sherlock”, „Gra tajemnic”, „Frankenstein” transmitowany do kin z „National Theatre”) w tytułowej roli, wyreżyserowany przez Lyndsey Turner i wyprodukowany przez Friedman Productions Sonia będzie transmitowany do kin w całej Europie i poza nią 15 października 2015 roku, dwa tygodnie przed zakończeniem serii przedstawień w londyńskim Barbican.

Kino Praha

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.