Facebook Google+ Twitter

Benedykt XVI abdykuje 28 lutego

Jak oficjalnie informują agencje prasowej, podczas poniedziałkowego konsystorza papież Benedykt XVI poinformował kardynałów o swojej abdykacji, która ma nastąpić 28 lutego.

Papież Benedykt XVI w 2006 r. / Fot. Giuseppe RuggirelloNajdrożsi Bracia, zawezwałem was na ten Konsystorz nie tylko z powodu trzech kanonizacji, ale także, aby zakomunikować wam decyzję o wielkiej wadze dla życia Kościoła. Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową - tak zaczyna się oświadczenie Benedykta XVI, które zostało odczytane w poniedziałkowe przedpołudnie, podczas konsystorza w sprawie kanonizacji męczenników z Otranto. Ojciec Święty poinformował również, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante). Oznacza to jak najszybsze zwołanie konklawe, które w jak najszybszym czasie wybierze nowego Biskupa Rzymu (poniżej zdjęcia z ogłoszenia rezygnacji przez Benedykta XVI).

Warto zaznaczyć, że dla wyznawców Kościoła Katolickiego taka decyzja Benedykta XVI jest absolutnym zaskoczeniem. Wcześniej, abdykacja papieża miała miejsce w 1294 roku, kiedy z Piotrowego Tronu ustąpił Ojciec Święty Celestyn V. Początkowo, przed południem pojawiła się krótka depesza włoskiej agencji prasowej ANSA informująca, że Benedykt XVI zamierza abdykować - w ciągu kolejnych 30 minut światowe media doczekały się pełnej treści oświadczenia, które ogłosił kardynałom w poniedziałek papież. Wszyscy jesteśmy zaskoczeni. O decyzji Jego Świątobliwości nie wiedzieli nawet najbliżsi współpracownicy - odpowiada na pytania mediów o decyzję papieża, rzecznik Watykanu Federico Lombardi. Stolica Apostolska jednocześnie informuje, że do 28 lutego godziny 20 Benedykt XVI będzie w pełni odpowiedzialny za Kościół Katolicki oraz, że decyzja papieża nie jest związana z problemami Kościoła.

Benedykt XVI podczas jedynej wizyty apostolskiej w Polsce - spotkanie w Pałacu Prezydenckim / Fot. Kancelaria Prezydenta RPGrom z jasnego nieba - tak na gorąco sensacyjną wiadomość z Watykanu skomentował Dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Angelo Sodano. Rzecznik niemieckiego rządu powiedział natomiast, że jest "poruszony" decyzją pochodzącego znad Renu Ojca Świętego. Naczelny Rabin Izraela Jona Metzger, w reakcji na wiadomości z Watykanu pochwalił papieża za "wkład w dialog między religiami" i "życzy mu dobrego zdrowia". Dzień wcześniej, Benedykt XVI wziął udział w tradycyjnej audiencji Anioł Pański na placu Św. Piotra, przemawiając do tysięcy wiernych. Po godzinie 13. odbyła się konferencja prasowa rzecznika prasowego Watykanu. Rezygnacja Papieża nie wynika z żadnej konkretnej choroby, tylko z wiekiem (...) Powodem ogłoszenia tej decyzji może być uniknięcie wyczerpujących obowiązków związanych z uroczystościami wielkanocnymi - powiedział dziennikarzom Federico Lombardi. Musimy wierzyć w potężną moc Boskiego miłosierdzia. Wszyscy jesteśmy grzesznikami, ale Jego łaska nas przemienia i czyni nas nowymi - tak brzmi ostatni wpis Benedykta XVI w portalu twitter (jego konto jest śledzony prze ponad 1,5 miliona użytkowników).

Tygodnik Der Spiegel cytuje Georg Ratzinger, brata Ojca Świętego, który nie jest zaskoczony decyzją Benedykta XVI - od miesięcy miał znać plany papieża. Mój brat chce w tym wieku więcej odpoczynku - miał powiedzieć 89-letni brat Biskupa Rzymu. Lekarze watykańscy mieli także zdecydowanie odradzić papieżowi podróże transatlantyckie - w dniach 23-28 lipca Benedykt XVI miał wsiąść udział w 14. Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się w Rio de Janeiro. Media bardzo ostrożnie wypowiadają się na temat nowego konklawe. Zdaniem BBC News, może się ono odbyć pod koniec marca, powołując się na źródła w Watykanie. 11 lutego, w Kościele Katolickim święcony jest jako Światowy Dzień Chorych oraz wspomnienie objawień Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

Benedykt XVI podczas mszy kanonizacyjnej w Watykanie w 2010 r. / Fot. Kancelaria Prezydenta RPGdyby się zdarzyło, że Biskup Rzymski zrzekłby się swego urzędu, to do ważności wymaga się, by zrzeczenie zostało dokonane w sposób wolny i było odpowiednio ujawnione; nie wymaga zaś niczyjego przyjęcia - czytamy w 332 artykule Kodeksu Prawa Kanonicznego, który określa sytuację ewentualnej abdykacji papieża (procedurę tą nazywa się Renuntiatio). Od momentu ustąpienia Ojca Święta 28 lutego br. do czasu wyboru następcy Benedykta XVI, obowiązki Biskupa Rzymu przejmie kard. Tarcisio Bertone, który obecnie pełni funkcję kardynała kamerlinga - przewodniczącego Kolegium Kardynalskiego. Na tą funkcję mianował go sam Benedykt XVI w 2007 r.

Joseph Ratzinger został wybrany papieżem 19 kwietnia 2005 r., w konklawe po śmierci Jana Pawła II. W latach 1977-2005 był kardynałem, a w latach 1981-2005 prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Jako Ojciec Święty, w ciągu prawie ośmiu lat swojego pontyfikatu odbył 24. zagraniczne podróże apostolskie - w dniach 25 – 28 maja 2006 r. Benedykt XVI jedyny raz jako Biskup Rzymu odwiedził Polskę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.