Facebook Google+ Twitter

Benedykt XVI o grzechach mediów w Dniu Środków Społecznego Przekazu

Podważanie autentycznego dialogu, głębokiej bliskości, osaczanie odbiorcy, selekcja informacji czy wzbudzanie sztucznych potrzeb – to liczne z wypunktowanych mediom grzechów. Kościół obchodził po raz 46. Dzień Środków Społecznego Przekazu.

 / Fot. EPA/CLAUDIO PERITeologiczna refleksja Benedykta XVI nad związkami słów i milczenia posłużyła do wysunięcia ostrej krytyki pod adresem mediów. "Odbiorcy i uczestnicy programów, w których płynie potok krzykliwych słów i informacji czują, że nie mają one sensu - niczego nie wyjaśniają, nie przybliżają do prawdy" - przestrzega głowa Kościoła katolickiego. W takim klimacie komunikacja ulega pogorszeniu, albo dlatego że powoduje pewne oszołomienie albo też dlatego, że - przeciwnie - tworzy klimat chłodu.

"Człowiek jest bombardowany odpowiedziami na pytania, których nigdy sobie nie stawiał, albo potrzebami, których nie odczuwa" - krytykuje dalej papież.

Bez wyciszenia, które polega na wyłączeniu mediów nie rozpoznamy, które bodźce i odpowiedzi odpowiadają na nasze rzeczywiste potrzeby. Dystans do krzykliwej mowy mediów - zdaniem papieża - pozwala zrozumieć siebie, drugiego człowieka, oddzielić to, co ważne, od tego, co nieistotne.

Oszczędność przekazu medialnego pomaga ludziom wyrazić lepiej siebie i nie wysuwać na czoło ideologii.

To brak głębokiej refleksji blokuje odkrycie "związków istniejących między wydarzeniami, które na pierwszy rzut oka wydają się między sobą niepowiązane, ocenić, przeanalizować wiadomości, co funduje opinie przemyślane i kompetentne".

Człowiek nie może się zadowolić jedynie zwykłą tolerancyjną wymianą sceptycznych opinii i doświadczeń życia: wszyscy poszukujemy prawdy - twierdzi Benedykt XVI. Uważny na komunikację społeczną Kościół podkreśla służebny i misyjny charakter prasy i telewizji.

Orędzie Papieża Benedykta XVI na 46. Światowy Dzień Środków Społecznego PrzekazuWybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

j
  • j
  • 27.01.2012 15:30

tak to grzech kościoła którego nigdy i nic nie zmyje grzech smiertelny..do końca istnienia

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 27.01.2012 12:45

oglądałem film .. goja... szkoda ze póżno wyświetlany , bestialstwo kościoła nie miało granic w zamęczaniu i torturowaniu ludzi coś strasznego słowo przepraszam jest nie ma miejscu za te haniebne czyny pomijane dziś milczeniem...

Komentarz został ukrytyrozwiń
lolek
  • lolek
  • 26.01.2012 21:38

Media katolickie, te dopiero ściemniają. Zakłamane nauki, nie mające potwierdzenia w Biblii. Mało, w jawnej sprzeczności z naukami Jezusa Chrystusa. A te kłamstwa autoryzuje Watykan. Hipokryta papież.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Papież Benedykt XVI może spać spokojnie... na pewno kiedy go zobaczę w telewizji lub jego przedstawicieli Kościoła w mediach - telewizor natychmiast wyłączę ;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.