Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20865 miejsce

Benedykt XVI o Janie Pawle II: Nie domagał się aplauzu. Był gotów na ciosy

Emerytowany biskup Rzymu, Benedykt XVI opowiedział Włodzimierzowi Rędziochowi o relacji z Janem Pawłem II. W ciągu lat współpracy z nim stawało się dla mnie coraz bardziej jasne, że Jan Paweł II był święty" - stwierdził papież-emeryt.

 / Fot. By L Manila Cathedral Basilica (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons"Pierwsze moje w pełni świadome spotkanie z kard. Wojtyłą miało miejsce dopiero w czasie konklawe, na którym został wybrany papież Jan Paweł I. Wprawdzie podczas Soboru pracowaliśmy razem nad Konstytucją duszpasterską o Kościele w świecie współczesnym, jednak w różnych sekcjach i dlatego nie spotkaliśmy się ze sobą" - powiedział Benedykt XVI. I dodał, że nie udało mu się spotkać Karola Wojtyły podczas wizyty polskich biskupów w Niemczech, bo przebywał wówczas w Ekwadorze, wysłany przez Jana Pawła I - czytamy w serwisie Deon.pl.

Benedykt XVI wspomina analizę marksizmu, jakiej dokonał podczas prekonklawe Karol Wojtyła. Miała ona wywrzeć ogromne wrażenie na słuchaczach. "Przede wszystkim jednak bardzo wyraźnie od razu odczułem promieniowanie jego człowieczeństwa, a jego postawa modlitewna mówiła mi, jak głęboko jest zjednoczony z Bogiem" - powiedział papież-emeryt.

"W ciągu lat współpracy z nim stawało się dla mnie coraz bardziej jasne, że Jan Paweł II był święty" - stwierdza Benedykt XVI. Dodaje też, że papieża-Polaka cechowała intensywna relacja z Bogiem. "(..) Z tej jedności wypływała radość, pośród wielkich trudów, jakie musiał znosić i męstwo, z jakim przyjął swe zadanie w naprawdę trudnym czasie. Jan Paweł II nie domagał się aplauzu ani też nigdy nie rozglądał się wokół siebie, niepokojąc się o to, jak będą przyjmowane jego decyzje. Działał wychodząc ze swej wiary i przekonań i gotów był także na znoszenie ciosów" - opisuje.

Benedykt XVI mówi też o wdzięczności do Jana Pawła II. Wyraźnie też stwierdza, że nie mógł i nie powinien go naśladować, ale starał się kontynuować jego dziedzictwo. "Dlatego też jestem pewny, że do dziś towarzyszy mi jego dobroć i chroni mnie jego błogosławieństwo" - twierdzi.

Wywiad ukaże się w tygodniku katolickim "Niedziela" noszącym datę 16 marca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.