Facebook Google+ Twitter

Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót Jana Pawła II

19 grudnia, papież Benedykt XVI podpisał przedłożony przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych dekret, potwierdzający heroiczność cnót papieża z Polski. Tym samym zakończono jeden z najważniejszych etapów procesu beatyfikacyjnego.

 / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/99/John_Paul_II_Medal_of_Freedom_2004.jpgJak stwierdza abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, procedura weryfikacji heroiczności cnót Jana Pawła II przebiegała z normalną surowością, bez pospiechu, odchyleń czy wyjątków.

Jedynie, co mogło odróżniać proces w sprawie polskiego papieża od innych, to rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego zaledwie dwa miesiące po śmierci papieża. Abp Amato przyznał, że wynikało to przede wszystkim z powszechnej opinii o świętości Jana Pawła II.

Ten, który ubogacił Kościół, Polskę i świat

Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk, powiedział, że dzień podpisania przez Benedykta XVI dekretu o heroiczności cnót polskiego papieża powinien być dniem ważnym dla wszystkich Polaków, niezależnie od stopnia wiary.

Główna uwaga, zdaniem abp Kowalczyka, powinna koncentrować się na tym, kim był, co wniósł do naszego życia oraz w jaki sposób, Jan Paweł II, wzbogacił historię Polski, Kościoła oraz całego świata.

Świadek wiary

Natomiast, abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego i przewodniczący episkopatu Ukrainy, podkreśla, że przez cały czas, kiedy był sekretarzem u boku Jana Pawła II, można było dostrzec, jak blisko Boga był Papież. Jego świadectwo wiary wypływało z pracy duchowej na sobą, praktyki rad ewangelicznych oraz życia sakramentalnego.

Swoje cierpienia, Papież, ofiarowywał Chrystusowi za zbawienie świata, jednocześnie ucząc jak dopełniać w swoim ciele cierpienia Chrystusa.

Źródła:

ekai.pl - Procedura w sprawie cnót...
ekai.pl - Abp. Kowalczyk - ważny dzień dla wszystkich...
http://ekai.pl/wydarzenia/x24273/abp-mokrzycki-uznanie-heroicznosci-cnot-jana-pawla-ii-wielkim-wydarzeniem-dla-kosciola/ekai.pl - Abp. Mokrzycki ...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

I dalej: http://www.rp.pl/artykul/409176.html ciekawe czemu Watykan caly czas nie odtajnia tych dokumentow, ktore ponoc swiadcza o "heroiczności cnót sł. B. Piusa XII, papieża"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

> dekret o heroiczności cnót sł. B. Piusa XII, papieża, umożliwiający przedstawienie przez Kongregację Ojcu Świętemu dokumentacji cudu wybranego do beatyfikacji

Stawianie JPII w jednym szeregu z PXII... No nie wiem... Za http://www.rp.pl/artykul/2,409024.html :
Wielki rabin Francji Gilles Bernheim chce, by Watykan wycofał się z decyzji o beatyfikacji papieża Piusa XII. Jego zdaniem godzi ona w dialog między żydami i chrześcijanami.

Benedykt XVI podpisał wczoraj dekret o uznaniu heroiczności cnót Piusa XII, równocześnie z zatwierdzeniem podobnego dokumentu dotyczącego Jana Pawła II.

"Biorąc pod uwagę milczenie Piusa XII w czasie Zagłady i po jej dokonaniu, nie chcę wierzyć, że katolicy dostrzegają w nim wzór moralny dla ludzkości. Mam nadzieję, że Kościół wycofa się z tego projektu beatyfikacji i że uszanuje w ten sposób własne przesłanie i wartości" - napisał rabin Bernheim w komunikacie.

Podkreślił, że decyzja papieża Benedykta XVI "dotyczy przede wszystkim katolików, którzy zgodnie ze swoją wolą mogą ją zaakceptować lub też odrzucić", ale że beatyfikacja Piusa XII "sytuuje się na antypodach dialogu judaistyczno-chrześcijańskiego rozpoczętego w 1945 roku i aktywnie wspieranego przez francuski episkopat".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Papież Benedykt XVI podpisał nie tylko ten dekret.
Podpisał on:

- dekret zatwierdzający cud uzyskany za wstawiennictwem bł. Stanisława Sołtysa zwanego Kazimierczykiem, kończący Jego proces kanonizacyjny
- dekret zatwierdzający męczeństwo śmierci sł. B. Jerzego Popiełuszki, kończący proces beatyfikacyjny księdza męczennika.
- dekret o heroiczności cnót sł. B. Piusa XII, papieża, umożliwiający przedstawienie przez Kongregację Ojcu Świętemu dokumentacji cudu wybranego do beatyfikacji
- dekret o heroiczności cnót sł. B. Jana Pawła II, papieża, umożliwiający przedstawienie przez Kongregację Ojcu Świętemu dokumentacji cudu wybranego do beatyfikacji

Od chwili podpisania dekretów Piusowi XII i Janowi Pawłowi II przysługuje tytuł: czcigodny sługa Boży.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.