Facebook Google+ Twitter

Benedykt XVI przybędzie dziś do Izraela

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-11 07:43

Benedykt XVI przed południem przybędzie z Jordanii do Izraela. W pierwszym dniu pielgrzymki do Ziemii Świętej spotka się z prezydentem Szymonem Peresem i złoży wizytę w Instytucie Yad Vashem.

Benedykta XVI w instytucie powitają prezydent Szymon Peres i szef Rady Yad Vashem rabin Meir Lau. Papież spotka się także z sześcioma Żydami, którzy przeżyli Holocaust. Uroczystości upamiętniające ofiary Holocaustu odbędą się w Sali Pamięci. Papież nie wejdzie jednak do sali muzealnej, w której wisi zdjęcie papieża Piusa XII z podpisem oskarżającym go o brak reakcji na zagładę Żydów.

Plany beatyfikacji papieża czasów wojny wywołały sprzeciw Izraela i napięcie w relacjach z Watykanem. Stolica apostolska tłumaczy, że Pius XII nie wypowiadał się głośno na temat działań nazistów w trosce o ofiary jednocześnie potajemnie uratował tysiące Żydów.

Rabin David Rosen szef Międzynarodowego Komitetu Żydów do spraw Konsultacji Międzyreligijnych uważa, że historycy powinni zbadać sprawę Piusa XII. - Instytut Yad Vashem postąpił mądrze, rozpoczynając badania. Jeśli ktoś uważa, że podpis pod zdjęciem jest kontrowersyjny, to trzeba te wszystkie wątpliwości wyjaśnić - powiedział.

Nuncjusz apostolski arcybiskup Antonio Franco powiedział, że papież podczas pielgrzymki nie będzie poruszał sprawy Piusa XII. Złoży natomiast hołd ofiarom holokaustu.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.