Facebook Google+ Twitter

Benedykt XVI przyjął zaproszenie na Białoruś

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-07 17:17

O tym wydarzeniu poinformował ordynariusz Mińska i Mohylewa - arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, który widział się z papieżem przed tygodniem.

Marek Bućko, były zastępca ambasadora Polski na Białorusi, obecnie wiceprezes fundacji "Wolność i Demokracja" ocenia, że zaproszenie papieża na Białoruś to próba normalizacji stosunków białoruskich władz z Kościołem katolickim.

Przypomniał, że między Stolicą Apostolską a reżimem Aleksandra Łukaszenki jest negocjowany konkordat. Marek Bućko dodał, że nie jest tajemnicą, iż Kościół katolicki jest na Białorusi prześladowany, a księża-misjonarze z Polski są nękani administracyjnymi kontrolami.

Niektórzy przedstawiciele białoruskich władz oficjalnie przyznają, że chcieliby się pozbyć księży obcokrajowców. Marek Bućko podkreśla, że gdyby do tego doszło, nie byłoby komu pełnić posługi duszpasterskiej na Białorusi, bowiem miejscowe seminaria nie są w stanie wykształcić odpowiedniej liczby białoruskich księży.

Dodaje, że jest to podstawowy problem w relacjach Mińsk-Stolica Apostolska. Marek Bućko przypomniał, że na wizytę Ojca Świętego od dawna czekają białoruscy katolicy. Wiele lat czekali na przyjazd Jana Pawła II, czemu sprzeciwiała się miejscowa cerkiew prawosławna, która odbierała papieża przede wszystkim jako Polaka. Marek Bućko uważa, że inicjatywa Aleksandra Łukaszenki jest próbą normalizacji stosunków reżimu z Kościołem.

Wiceprezes fundacji "Wolność i Demokracja" ma nadzieję, że po pielgrzymce Benedykta XVI sytuacja Kościoła katolickiego na Białorusi poprawi się, a władze zaczną traktować go na równi z innymi religiami.
A.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.