Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23558 miejsce

Benedykt XVI rezygnuje z służby papieskiej

28 lutego papież Benedykt XVI abdykuje z funkcji Głowy Kościoła Katolickiego.

Benedykt XVI / Fot. www.polishnews.comPapież Benedykt XVI poinformował, że nie czuje się już na siłach, aby pełnić obowiązki zwierzchnika Kościoła Katolickiego.
Oficjalne oświadczenie o rezygnacji, papież złożył podczas konsystorza. 28 lutego Benedykt XVI zakończy swój pontyfikat, co oznacza konieczność zorganizowania konklawe. Wówczas rozpocznie się okres sede vacante, czyli w Kościele katolickim, czas, gdy stolica apostolska jest nieobsadzona. Benedykt XVI zasiadł w Watykanie, jako jeden z najstarszych duchownych w historii. W chwili rozpoczęcia posługi miał 76 lat. Funkcję Biskupa Rzymu objął w 2005 roku, zaraz po śmierci Jana Pawła II. Precedensowe wydarzenie zszokowało cały świat. Stanowisko papieża jest sprawowane dożywotnio, istnieje jednak szansa dobrowolnej rezygnacji, co w historii zdarzyło się tylko raz w XIII wieku, czego dokonał papież Celestyn V.
Benedykt XVI jest 265. papieżem w historii Kościoła i szóstym Niemcem (pierwszym od XI wieku), który został wybrany na Stolicę Piotrową. Żywo także zareagowała Kanclerz Angela Merkel, która o 14.30 ma wydać oświadczenie w związku z zapowiedzianą rezygnacją Benedykta XVI.

Papież Benedykt XVI swoją decyzję argumentuje w oświadczeniu:

Najdrożsi Bracia,

zawezwałem was na ten Konsystorz nie tylko z powodu trzech kanonizacji, ale także, aby zakomunikować wam decyzję o wielkiej wadze dla życia Kościoła. Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową. Jestem w pełni świadom, że ta posługa, w jej duchowej istocie powinna być spełniana nie tylko przez czyny i słowa, ale w nie mniejszym stopniu także przez cierpienie i modlitwę. Tym niemniej, aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi. Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża.

Najdrożsi Bracia, dziękuję wam ze szczerego serca za całą miłość i pracę, przez którą nieśliście ze mną ciężar mojej posługi, i proszę o wybaczenie wszelkich moich niedoskonałości. Teraz zawierzamy Kościół święty opiece Najwyższego Pasterza, naszego Pana Jezusa Chrystusa, i błagamy Jego najświętszą Matkę Maryję, aby wspomagała swoją matczyną dobrocią Ojców Kardynałów w wyborze nowego Papieża. Jeśli o mnie chodzi, również w przyszłości będę chciał służyć całym sercem, całym oddanym modlitwie życiem, świętemu Kościołowi Bożemu".

Decyzja o zakończeniu posługi papieskiej przez Benedykta XVI to wyjątkowo odważny i odpowiedzialny krok, który świadczy tylko o wielkości Ojca Świętego. Przyznał się do swojej słabości, do braku sił fizycznych i duchowych, aby w pełni sprawować tak ważne stanowisko. Mało kto potrafi przyznać się do swojej niemocy.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.