Facebook Google+ Twitter

Benedykt XVI spotkał się z organizacją żydowską

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-18 15:38

"Pius XII robił wszystko, co w jego mocy, aby pomóc jak największej liczbie Żydów, prześladowanych przez nazistów i faszystów" - powiedział Benedykt XVI w czasie spotkania z organizacją żydowską, zajmującą się gromadzeniem świadectw ofiar Holokaustu.

Papież nie wspomniał jednak o procesie beatyfikacyjnym Eugenio Pacellego, który z jego inicjatywy został wstrzymany w celu lepszego poznania prawdy o jego działalności w czasie II wojny światowej.
Z okazji 50. rocznicy śmierci Piusa XII nowojorska organizacja "Pave the Way Foundation" zorganizowała w Rzymie sympozjum na temat jego działalności i nauczania.

Benedykt XVI zauważył, że w ciągu minionych pięćdziesięciu lat "nie zawsze we właściwym świetle ukazane zostały rozliczne aspekty jego wielorakiej działalności pasterskiej", szczególnie na rzecz Żydów, skazanych na zagładę. Zdaniem papieża opinia publiczna ma w tej chwili możliwość uczciwego poznania tego, co Pius XII zrobił dla Żydów. Jak przypomniał, Pius XII interweniował bezpośrednio bądź w ukryciu, gdyż - jak podkreślił papież - tylko w taki sposób można było uniknąć najgorszego i ocalić jak największą ich liczbę. Papież przypomniał, że przy wielu okazjach organizacje żydowskie, a także byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych dziękowali Piusowi XII za wielkoduszność, jaką im okazał w tych straszliwych czasach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.