Facebook Google+ Twitter

Benedykt XVI: Watykan to małe, ale ważne państwo

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-02-14 18:13

Benedykt XVI spotkał się z uczestnikami na specjalnej sesji zorganizowanej z okazji 80-lecia powstania Państwa Watykańskiego. Papież podkreślił, że choć Watykan to niewielkie państwo, które trudno znaleźć na mapie świata, to liczy się ono w stosunkach międzynarodowych.

Papież przypomniał, że powstało ono na mocy Paktów Laterańskich, które położyły kres tzw. kwestii rzymskiej, jaką był nieustalony status prawny papiestwa po upadku Państwa Kościelnego w 1870 roku.

Z wdzięcznością wspomniał Piusa XI, "założyciela i pierwszego budowniczego Państwa Watykańskiego", który w czasie swego pontyfikatu musiał się zmierzyć z trudnościami i prześladowaniami, których doświadczył Kościół m.in. w
Meksyku i Hiszpanii, oraz z walką, jaką wypowiedziały mu rodzące się w tamtych latach totalitaryzmy.

Benedykt XVI stwierdził, że Państwo Watykańskie jest niemal niewidocznym punktem na geograficznej mapie świata, niewielkim i bezbronnym, pozbawionym budzącego postrach wojska i pozornie nie liczącym się w wielkich międzynarodowych strategiach geopolitycznych. A jednak cały świat patrzy z uwagą na ten "skrawek ziemi", ponieważ podejmuje on nieustanne działania na rzecz solidarności i dobra wspólnego - wyjaśnił papież.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.