Facebook Google+ Twitter

Benedykt XVI wziął udział w pierwszym konsystorzu papieża Franciszka

W Watykanie odbył się historyczny konsystorz. W obecności papieża Franciszka i emerytowanego biskupa Rzymu Benedykta XVI, do godności kardynalskiej podniesiono 18 duchownych.

 / Fot. EPA/FABIO FRUSTACITo wydarzenie bez precedensu w historii Kościoła katolickiego. W konsystorzu, który odbył się bazylice św. Piotra w Rzymie wzięło udział dwóch papieży: Franciszek i emerytowany biskup Rzymu Benedykt XVI. Ten ostatni został powitany przez zgromadzonych oklaskami. Niecały rok po abdykacji Benedykt XVI po raz pierwszy pojawił się publicznie. W związku z udziałem emerytowanego papieża w uroczystości wręczenia godności kardynalskich pojawiły się nadzieje, że weźmie on również w kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II, która odbędzie się 27 kwietnia - informuje serwis Gazeta.pl.

 / Fot. EPA/FRUSTACIPapież Franciszek wręczył birety kardynalskie 18 hierarchom z 12 krajów. Wśród nich znalazł się nominowany niedawno sekretarz stanu Pietro Parolin, który zastąpił kard. Tarcisio Bertone na tym stanowisku. Innymi wysokimi urzędnikami kościelnymi, którzy zostali podniesieni do godności kardynała zostali: prefekt Kongregacji Nauki Wiary, Gerhard Ludwig Müller oraz prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, Beniamino Stella. Papież zdecydował również o kreacji kardynalskiej osobistego sekretarza Jana XXIII. 98-letni Loris Capovilla odbierze swój biret z racji wieku w miejscu zamieszkania, nieopodal Bergamo. Wśród nowych kardynałów nie ma Polaków.

Kardynałowie Świętego Kościoła Rzymskiego nazywani purpuratami lub książętami Kościoła uczestniczą w konklawe, czyli wyborze papieża, jeżeli nie ukończyli 80. roku życia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

@ hahah, Powodzenia w zastanawianiu....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie tam tylko zastanawia, czy Ratzinger farbuje włosy, bo tak ładna siwizna to prawdziwa rzadkość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.