Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22102 miejsce

Benedykt XVI wziął udział w pierwszym konsystorzu papieża Franciszka

W Watykanie odbył się historyczny konsystorz. W obecności papieża Franciszka i emerytowanego biskupa Rzymu Benedykta XVI, do godności kardynalskiej podniesiono 18 duchownych.

 / Fot. EPA/FABIO FRUSTACITo wydarzenie bez precedensu w historii Kościoła katolickiego. W konsystorzu, który odbył się bazylice św. Piotra w Rzymie wzięło udział dwóch papieży: Franciszek i emerytowany biskup Rzymu Benedykt XVI. Ten ostatni został powitany przez zgromadzonych oklaskami. Niecały rok po abdykacji Benedykt XVI po raz pierwszy pojawił się publicznie. W związku z udziałem emerytowanego papieża w uroczystości wręczenia godności kardynalskich pojawiły się nadzieje, że weźmie on również w kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II, która odbędzie się 27 kwietnia - informuje serwis Gazeta.pl.

 / Fot. EPA/FRUSTACIPapież Franciszek wręczył birety kardynalskie 18 hierarchom z 12 krajów. Wśród nich znalazł się nominowany niedawno sekretarz stanu Pietro Parolin, który zastąpił kard. Tarcisio Bertone na tym stanowisku. Innymi wysokimi urzędnikami kościelnymi, którzy zostali podniesieni do godności kardynała zostali: prefekt Kongregacji Nauki Wiary, Gerhard Ludwig Müller oraz prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, Beniamino Stella. Papież zdecydował również o kreacji kardynalskiej osobistego sekretarza Jana XXIII. 98-letni Loris Capovilla odbierze swój biret z racji wieku w miejscu zamieszkania, nieopodal Bergamo. Wśród nowych kardynałów nie ma Polaków.

Kardynałowie Świętego Kościoła Rzymskiego nazywani purpuratami lub książętami Kościoła uczestniczą w konklawe, czyli wyborze papieża, jeżeli nie ukończyli 80. roku życia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

@ hahah, Powodzenia w zastanawianiu....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie tam tylko zastanawia, czy Ratzinger farbuje włosy, bo tak ładna siwizna to prawdziwa rzadkość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.