Facebook Google+ Twitter

Benedykt XVI wzywa do obrony pierwotnego znaczenia małżeństwa

  • B P
  • Data dodania: 2012-03-10 22:43

W piątkowy ranek 9 marca, papież Benedykt XVI spotkał się z biskupami regionów VII, VIII i IX Amerykańskiej Konferencji Katolickich Biskupów z okazji wizyty "ad limina". W trakcie tego spotkania papież wyraził swoje obawy związane z dewaluacją znaczenia małżeństwa we współczesnym świecie oraz potępił dążenie do zmiany prawnej i kulturowej definicji związku.

Henryk V poślubia Katarzynę z Valois (1864) / Fot. James William Edmund Doyle / Wikipedia.plJak czytamy w L'Osservatore Romano oraz Rome Reports, Benedykt XVI zwrócił uwagę na umniejszanie, a wręcz odrzucanie w procesie definiowania małżeństwa znaczenia różnic płciowych. W związku z czym wezwał do "uzasadnionej obrony małżeństwa jako naturalnej instytucji składającej się z określonej wspólnoty osób, zasadniczo zakorzenionej w komplementarności płci i zorientowanej na prokreację".

W swojej wypowiedzi do amerykańskich biskupów podkreślił, że obrona instytucji małżeństwa jako rzeczywistości społecznej jest ostatecznie kwestią sprawiedliwości społecznej, ponieważ oznacza obronę dobra całej wspólnoty ludzkiej, w tym także praw rodziców i dzieci.

Papież wskazał, iż źródłem obecnych problemów społecznych niosących ze sobą "ogromne koszty ludzkie i ekonomiczne" w dużej mierze jest osłabienie znaczenia nierozerwalności przymierza małżeńskiego oraz liberalne podejście do kwestii seksualności odrzucające dojrzałe rozumienie podstaw praktyki czystości. Taki stan rzeczy przejawia się między innymi w zmniejszeniu się liczby młodych par przystępujących do sakramentu małżeństwa, a równocześnie zwiększaniu się liczby osób żyjących bez ślubu. Pary te, choć deklarują swoje przywiązanie do wartości chrześcijańskich, często nie dostrzegają niczego nagannego w swoim zachowaniu i wydają się być nieświadome popełniania poważnego grzechu.

Benedykt XVI stwierdził, że Kościół musi uznać swoje błędy w prezentowaniu, na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, swojej nauki oraz dokonać "uważnej analizy programów katechez przygotowujących do małżeństwa chrześcijańskiego".

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

gazda
  • gazda
  • 11.03.2012 18:04

Ma gościu sporo racji w tym co goda...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdecydowanie. Wygląda na to, że papież żyje w innym wymiarze lub w ogóle w jakimś świecie równoległym...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poważny problem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.