Facebook Google+ Twitter

Benedyktynki oddały hołd poległym powstańcom

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-30 23:07

W warszawskim kościele świętego Kazimierza przy Rynku Nowego Miasta odbyły się uroczystości upamiętniające poległych pod gruzami świątyni w czasie Powstania Warszawskiego.

W zbombardowanym kościele sióstr benedyktynek sakramentek zginęło około 1000 osób. Mszy świętej z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i metropolity warszawskiego arcybiskupa Kazimierza Nycza przewodniczył Prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Podczas uroczystości odsłonięto ufundowany przez prezydenta Kaczyńskiego pomnik świętego Benedykta patrona Europy. Lech Kaczyński powiedział, że ofiara sióstr, które w czasie powstania razem z ludnością cywilną zginęły pod gruzami klasztoru ma wielką wartość. Prezydent zaznaczył, że w czasie powstania Warszawa doznała ogromnych zniszczeń. Po wojnie jednak udało się odbudować tożsamość miasta zarówno w wymiarze duchowym, jak i materialnym.

Z kolei, metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz w homilii zwracał uwagę, że zraniona przez totalitaryzmy Europa nie odnajdzie swojej tożsamości bez powrotu do chrześcijańskich korzeni. Dodał, że w kształtowaniu tożsamości naszego kontynentu Polska ma ważną rolę do odegrania. Musi jednak bez kompleksów wobec innych krajów zaproponować model w którym religia, kultura demokracja i wolny rynek wspólnie się uzupełniają. Arcybiskup Nycz apelował też o modlitwę w intencji pokoju na świecie oraz jak to określił w "ważnych sprawach, jakie miały miejsce w ostatnich tygodniach i które będą się decydować w ciągu najbliższych dni".

W warszawskim klasztorze sióstr benedyktynek sakramentek w czasie Powstania Warszawskiego znajdowała schronienie ludność cywilna oraz powstańcy. Działał tam między innymi szpital. W wyniku niemieckiego nalotu w świątyni zginęło kilkadziesiąt sióstr oraz około tysiąc cywilów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.