Facebook Google+ Twitter

Benetton wycofuje kontrowersyjną reklamę z Benedyktem XVI

Watykan zagroził, że podejmie kroki prawne wobec firmy Benetton za wykorzystanie wizerunku Ojca Świętego w reklamie, w której całuje on imama Ahmeda al-Tajeba. Benetton wycofał reklamę.

 / Fot. PAP/EPA/UFFICIO STAMPACała sytuacja nie miałaby miejsca, gdyby nie to, że firma słynąca już wcześniej z kontrowersyjnych kampanii reklamowych, wybrała "twarz" papieża. Na plakacie widzimy jak Ojciec Święty całuje imama meczetu Al-Azhar w Kairze Ahmeda al-Tajeba. Jest to oczywiście fotomontaż. Watykan nie krył swojego wzburzenia wykorzystywaniem wizerunku papieża. "Należy wyrazić zdecydowany protest przeciwko niedopuszczalnemu wykorzystaniu wizerunku papieża, zmanipulowanemu i instrumentalnie użytemu" - powiedział rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi.

Firma postanowiła wycofać fotomontaż z kampanii. W swoim oświadczeniu napisała: "Jest nam przykro, że wykorzystanie wizerunku papieża i imama zraniło wrażliwość wiernych. Na potwierdzenie naszych uczuć postanowiliśmy natychmiast wycofać ten obraz".

Celem kampanii było zwalczanie nienawiści w każdej formie. Na plakatach znaleźli się również Barack Obama i chiński przywódca Hu Jintao oraz Hugo Chavez, premier Izraela Benjaminem Netanjahu, lider Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem, jak również prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Źródło:
TVP.infoDo Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Widziałam kilka kontrowersyjnych reklam tej firmy. Nie same reklamy wzbudzają we mnie niesmak, lecz fakt, że wykorzystują znane osoby do zarabiania pieniędzy. Jeśli będą zarabiać dzięki jakości swoich produktów, wszystko będzie w porządku. Jeśli staną się wydawnictwem lub czasopismem i przestawią się na wydawanie książek lub gazet o kontrowersyjnej tematyce, to też będzie to w porządku.
Nie sądzę, aby uzyskali zgodę na wykorzystywanie wizerunków znanych osób do sprzedawania swojego drogiego badziewia. Potraktowali ich instrumentalnie, a to nie jest sympatyczne. Że już o nieuczciwej konkurencji nawet nie wspomnę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Basiu - oczywiscie, powinnam napisac "w sposób właściwy tej firmie" jako że posiadam torebke z serii zielono-czerwono-czarnej.
Ale jesli mowa o reklamie - słowo "wydawnictwo"mozna przełknąć. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

benetton chyba nie jest wydawnictwem, a producentem ubrań i kreatorem pewnej linii mody. Ale może się mylę. Głównym przesłanie jest "Jedność Colorów Benettona"
i chyba ten plakat reklamowy miał być szczególnym... bo każdy plakat takie przesłanie niesie. Firma istnieje od 1965 roku i dość szybko zyskała dużą klientelę, jednak wiele osób zaczęło omijać sklepy Benettona po ukazaniu się plakatu całującej się zakonnicy z księdzem, lub na odwyrtkę. Ten zakwestionowany plakat osobiście mnie nie razi, ale rozumiem, że Papież może sobie nie życzyć by jego wizerunek wykorzystywano do celów reklamowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skandalizujące reklamy Benettona akceptowane są bezszmerowo pod warunkiem, że przedmiotem ich jest goła kobieta w pozach zarówno estetycznych jak i dwuznacznych. To nie obraża żadnych "uczuc religijnych" ortodoksów. Bo kobieta dla nich to jest wyłącznie przedmiotem codziennego uzytku (wedle fantazji). Chociaż by był to "tylko" kalendarz nad biurkiem.

Aktualna reklama, wywołująca oburzenie tym jednym obrazem, dotyczy wielu przywódców światowych, co można obejrzec tu:
http://www.patajo.pl/fakty/skandalizujaca-kampania-reklamowa-benettona/

Jak dotychczas tylko Watykan grozi krokami prawnymi mimo, że to JPII pierwszy zainicjował spotkanie wszystkich religii. Może bez całusów, ale jednak. Benetton zastosował to przesłanie w sposób właściwy temu wydawnictwu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
matt
  • matt
  • 18.11.2011 14:38

Ale lipa, czyli Watykan nie popiera działan na rzecz tolerancji?!

Komentarz został ukrytyrozwiń
PL
  • PL
  • 18.11.2011 13:10

Ja bym im proces wytoczył.

Komentarz został ukrytyrozwiń
baca
  • baca
  • 18.11.2011 12:39

to musi być jakaś banda zboczeńców

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.