Facebook Google+ Twitter

Beniamin zaprowadził Giertycha do prokuratury

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-07-04 20:03

Potwierdziły się nasze wątpliwości co do rekomendowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej programu Beniamin. Program stał się powodem skierowania do prokuratury doniesienia na ministra Romana Giertycha!

Fundacja Wolności Prasy „Kontrateksty" oraz Niezależny Magazyn Publicystów „Kontrateksty" złożyły powiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra edukacji narodowej Romana Giertycha. Powiadomienie trafiło do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście.

Fundacja opublikowała pełny tekst doniesienia: "Minister Roman Giertych polecił rozpowszechnianie programu do cenzury Internetu o nazwie Beniamin wprowadzając odbiorców w błąd, że jest to program zabezpieczający komputery przed treściami szkodliwymi dla dzieci. W rzeczywistości program Beniamin jest narzędziem zabronionej przez polskie prawo (w tym Konstytucję RP) cenzury prewencyjnej " - uzasadnia powiadomienie Fundacja Wolności Prasy i Niezależny Magazyn Publicystów "Kontrateksty". "Stosowania cenzury prewencyjnej zabrania też ratyfikowana przez Polskę i stanowiąca część prawa Unii Europejskiej, Europejska Konwencja Praw Człowieka "- czytamy dalej w doniesieniu.

Pod powiadomieniem do prokuratury podpisali się Krzysztof Łoziński, redaktor naczelny Niezależnego Magazynu Publicystów "Konstratesty" oraz prezes Fundacji Wolności Prasy pod tym samym tytułem.

O wadach programu informowaliśmy jako jedni z pierwszych na łamach www.wiadomosci24.pl. Po zainstalowaniu programu zablokowana została nasza gazeta internetowa, najprawdopodobniej nie bez powodu wyskoczył też komunikat o natychmiastowym zamknięciu systemu. Na dodatek producent nie daje żadnej gwarancji na działanie programu i ewentualne usterki, które mogą nastąpić po jego zainstalowaniu.

Nasze przypuszczenia potwierdza eksperyment przeprowadzony przez dziennikarzy "Gazety Wyboczej". Wyniki? Program nie blokuje dostępu do stron faszystowskich, stron z pornografią dziecięcą, stron organizacji propagujących przemoc, rasizm i ksenofobię (jak np. Młodzież Wszechpolska czy strona Blood and Honour nawołująca do „likwidacji" osób o lewicowych poglądach i podająca ich dane osobowe). Nie blokuje też dostępu do wielu stron zawierających reklamy prostytutek.

Beniamin blokuje natomiast strony z rozszerzeniem blog i blox, a więc wszystkie blogi i dzienniki internetowe, co jest stosowaniem cenzury prewencyjnej wobec legalnie działającej w Polsce prasy internetowej. Działając na zasadzie słów kluczowych, program blokuje dostęp do wszystkich stron zawierających te słowa, a więc także do wielu artykułów gazet internetowych, w których słowa te się pojawiają (np. www.wiadomosci24.pl)

"Roman Giertych działa na szkodę legalnie istniejących redakcji i wydawców prasy internetowej a także dziennikarzy publikujących w Internecie, powodując realne straty tych dziennikarzy i wydawców. O ile nam wiadomo, działanie na szkodę osób fizycznych i osób prawnych jest czynem zabronionym przez prawo. Roman Giertych działa też na szkodę Rzeczpospolitej Polskiej, gdyż jego działanie spowoduje wpisanie Polski na listę państw cenzurujących Internet, co jest praktyką powszechnie potępianą w Unii Europejskiej oraz całym cywilizowanym świecie i może spowodować zastosowanie wobec Polski poważnych sankcji międzynarodowych " - alarmują Kontrateksty.

Kilka dni temu MEN poinformowało, że "właściciel programu zobowiązał się do jego aktualizacji i doskonalenia. Program przeszedł pozytywną weryfikację przeprowadzoną zarówno w ministerstwie, jak też przez jedną z firm działających na rynku usług internetowych oraz był poddany testom przeprowadzonym przez jeden z magazynów komputerowych ".

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ja akurat słyszałem głosy poparcia dla Romana Giertycha na stanowisku ministra edukacji. Ale zgadzam się z Tobą zibi - tragiczne jest to, że nie ma jakiegoś sensownego programu, nawet jego zarysu, który wprowadzałby jakiekolwiek sensowne zmiany w systemie edukacji - nie ma żadnych koncepcji na niezbędne zmiany strukturalne. Są za to wygłaszane co kilka dni pomysły, nie tworzące jakiejś bardziej logicznej całości, podyktowane chyba jedynie chwilowymi impulsami. Bo to jest w gruncie rzeczy zabawne, ale i przerażające, że z dnia na dzień minister potrafi modyfikować dopiero co przedstawiony pomysł (w dodatku często zły pomysł...). Chociaż z drugiej strony może i lepiej, że żadnych powaznych zmian nie przeprowadza, bo wątpliwe, by były to zmiany na lepsze - nowoczesne podejście do edukacji i znajomość rozwiązań stosowanych w innych krajach czy proponowanych przez specjalistów to chyba nie domeny wicepremiera... Tak przynajmniej wnioskuję z jego dotychczasowych działań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie niepokoi absolutny brak kontroli nad tym, co się dzieje w naszej edukacji. Nagle, bez żadnych zapowiedzi wprowadza się wiele zmian, które są szeroko krytykowane, i nie ma żadnej rozsądnej możliwości aby je powstrzymać. Najdziwniejsze jest to, że jakoś nie wogóle nie słychać głosów poparcia dla Giertycha na stanowisku ministra edukacji. Wiem, malkontenci zawsze krzyczą głośniej, ale ani w prasie tradycyjnej, ani w sieci nie znalazłem ani jednego głosu poparcia. Faktem jest, że nie szukałem zbyt usilnie. Ok, ujmę to inaczej - nie rzucił mi się w oczy żaden pozytywny artykuł czy wypowiedź.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i doigrał się Romek z Poziomek. Może wszystko wyglądałoby inaczej gdyby tak bardzo nie skupiał się wraz z programistami Beniaminka na tym by na białej liście (...) znalazły się portale informacyjne, nie istniejąca już internetowa drogeria, hiszpańska strona poświęcona życiu duchowemu i kontemplacyjnemu oraz Opus Dei, a także wszystkie domeny Ministerstwa Edukacji Narodowej". Zapomniał o tym do czego ta strona tak naprawdę miała być stworzono tj do blokowania, a powinna blokować treści rasistowskie, nacjonalistyczne i propagujące nietolerancje, a także łamiące prawo jak "redwach" (Krew&Honor). No ale nawet ktoś tak "dostojny" jak "głupi Romek" nie mógłby się sprzeniewierzyć własnym poglądom i fobiom.Co świadczy tylko o tym że z ksenofobii i homofobii jeszcze się nie wyleczył, za to pielegnuje w sobie wartości pronacjonalistyczne:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.