Facebook Google+ Twitter

"Berberyjscy piraci" Williama Dietricha. Przygody awanturnika

Berberyjscy piraci wzbudzali przerażenie na wodach Morza Śródziemnego i Atlantyku aż do końca XIX wieku. Muzułmańscy bandyci lubowali się w chwytaniu chrześcijan i sprzedawaniu ich do niewoli. Amerykański pisarz - William Dietrich wplótł historie muzułmańskich piratów w swoją najnowszą książkę pt.: "Berberyjscy piraci".

 / Fot. REBIS"Berberyjscy piraci" to czwarta odsłona przygód amerykańskiego awanturnika Ethana Gage’a. Powieść utrzymana jest w konwencji poprzednich części ("Piramidy Napoleona", "Klucza z Rosetty", "Kodu Dakotów"). Po raz kolejny proza Dietricha emanuje wielką przygodą, dynamicznymi i szaleńczymi akcjami rodem z filmów o Indiana Jonesie i fatalnymi perypetiami bohatera z płcią piękną.

Ethan Gage jest nie tylko awanturnikiem, który borykał się z problemami na egipskiej pustyni, na wodach Atlantyku i w amerykańskim buszu, ale także - co nie ułatwia mu życia - niepoprawnym kobieciarzem. I to właśnie kobiety zmuszą go do kolejnej niebezpiecznej wyprawy.

Bohater próbuje odnaleźć swoją dawną kochankę, ale wszelkie ślady wiodą donikąd. Interesując się ukochaną, wzbudza zainteresowanie tajnej sekty, która - jak to zwykle bywa z fanatykami - pragnie przejąć władzę nad światem. W tajnej sekcie prym wiedzie Aurora Somerset - kolejna kochanka Amerykanina - znana z bezwzględności i okrucieństwa. Co gorsze, zbratała się z berberyjskimi piratami i teraz sieje postrach na Morzu Śródziemnym. Bohater wbrew swej woli musi jej pomóc odnaleźć Zwierciadło Archimedesa. To potężna starożytna broń, którą słynny matematyk rzekomo użył, aby zniszczyć rzymską flotę. Według legend zwierciadło w jednej chwili jest w stanie spalić każdy statek, który znajdzie się w jego polu rażenia. Religijni fanatycy pragną zdobyć broń i użyć jej przeciwko brytyjskiej i francuskiej flocie, a potem i przeciw całemu światu.

Ethan wędruje z kilkoma towarzyszami od Wenecji przez Santorini aż do Trypolisu. Odwiedza lochy, walczy na statku, otwiera krypty i ucieka przed wrogami. Próbuje wszystkich sztuczek, aby uniemożliwić plany fanatykom z Aurorą na czele. Niestety, dostał ultimatum, w którym od jego decyzji zależy życie osób, które pokochał. Jak postąpi słynny podróżnik znany z tego, że wiecznie wplątuje się w tarapaty i podejrzane sprawy?

Akcja książki toczy się w XIX wieku. To okres walki o dominację morską Francji i Anglii. Coraz śmielej poczyna sobie także flota amerykańska. Ethan również jest wmieszany w polityczną lawinę tamtych czasów. Jego celem jest namówienie Napoleona na sprzedaż Luizjany Stanom Zjednoczonym. Ostatecznie wyrusza w podróż w poszukiwaniu tajnej broni.

Akcja - początkowo powolna, a miejscami nawet nużąca - po pewnym czasie nabiera rozpędu i nie zwalnia już do ostatniej strony. Warto przebrnąć pierwszych kilkadziesiąt stronic, aby dalej cieszyć się już dynamizmem. Małym utrudnieniem na samym początku dla czytelnika może być nieznajomość poprzednich części powieści, ale ostatecznie to nie powinno przeszkadzać w lekturze.

Powieść Dietricha obfituje w przygodę. "Berberyjscy piraci" to powieść, która powinna doczekać się ekranizacji. To przygoda porównywalna z filmem "Pan i władca na krańcu świata", perypetiami Indiana Jonesa oraz Flynna Carmena w "Bibliotekarz". Autor wrzucił do jednego worka elementy historyczne, fanatyzm religijny, fantastyczną przygodę, magiczną broń i romans (a w zasadzie dwa romanse). Wyszło mu całkiem nieźle.

Wydawnictwo Rebis, 2011

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.