Facebook Google+ Twitter

"Bercik i niuniuch" - nietypowy przyjaciel i doradca

"Bercik i niuniuch" Petry Soukupovej to powieść dla dzieci, która porusza temat rozpadu rodziny i jest próbą oswojenia tej trudnej sytuacji.

okładka / Fot. wydawnictwo AferaRozstanie rodziców najczęściej odbija się na dziecku. Wali mu się świat, czuje się niekochane. A w głębi duszy liczy na to, że jeszcze się zejdą. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy jedno z rodziców poznaje kogoś innego. Właśnie to przeżył Bercik, bohater powieści dla dzieci Petry Soukupovej.

Bercik jest 9-letnim chłopcem, który bardzo przeżywa rozstanie rodziców. Jego mama spotyka się z Richardem, którego ten nie lubi. Niestety musi jechać z nimi na wakacje do domku letniskowego rodziny Richarda.

Niuniuch / Fot. Weronika TrzeciakChłopak wolałby zostać z tatą w Pradze, spędzić z nim czas - tak jak lubią - oglądać telewizję, grać w nintendo i pić fantę. Bercik nie chce być w pobliżu Richarda, poza tym pochodzi z dystansem do zawierania nowych znajomości. Jednak nikt nie liczy się z jego zdaniem. Musi jechać i już, jednak postanawia "umilić" wszystkim pobyt. Tłumaczy to sobie tym, że: jak Richard wreszcie załapie, że nigdy go nie pokocham i da sobie spokój, mama będzie mogła wrócić do taty. Tata by się wprowadził i już.

Na miejscu poznaje inne dzieci, wpada w tarapaty i spotyka tajemnicze zwierzątko, zwane niuniuchem, które staje się jego doradcą. My niuniuchy, musimy pomagać dzieciom. Czasami wynajdujemy złe lub smutne dziecko, któremu musimy pomóc, żeby źle nie skończyło. Od tej pory zawiązuje się miedzy nimi pewien rodzaj przyjaźni...

"Bercik i niuniuch" to powieść dla dzieci, która niesie ze sobą pewne przesłanie. Historia ta jest próbą oswojenia tematu rozpadu rodziny i konsekwencji z tym związanych. Głównie dotykają one dzieci, gdyż dorośli lepiej sobie radzą. Autorka nie sili się na dydaktyzm, bo nie o to chodzi, by czytały tę książkę tylko dzieci z rozbitych rodzin. Moim zdaniem to lektura dla każdego, niezależnie od wieku. Są w życiu sytuacje, w których się czegoś boimy lub coś nas denerwuje - w takich chwilach dobrze jest mieć obok kogoś kto nam doradzi, tak jak niuniuch, który patrzy na wszystko z dystansem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.