Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2285 miejsce

Berest - takich miejsc się nie zapomina

Nazwa wsi Berest wywodzi się od brzostów - rodzaju wiązów. To ogromne drzewa, o wysokiej koronie, bardzo popularne w tamtej okolicy. Berest to wieś na Nowosądecczyźnie, z przepiękną cerkwią i bolesną historią w tle.

Powstanie wsi


Wieś położona jest w Beskidzie Sądeckim przy drodze łączącej Grybów z Krynicą. W pobliżu znajdują się takie znane miejscowości jak Krynica, Nowy Sącz, Piwniczna, Wysowa, Gorlice. Wieś powstała pod koniec XVI wieku, w państwie biskupów muszyńskich. Mieszkańcy wsi zajmowali się uprawą roli, hodowlą, wypalali węgiel drzewny dla znajdującej się w pobliżu huty.


Republika Łemska


Berest zamieszkiwany był przez ludność łemską.Cerkiew w Bereście / Fot. Emilia Karoń 5 grudnia 1918 roku w wyniku rozpadu Austro-Węgier proklamowano Republikę Łemską. W skład republiki wchodziła m.in. Ruska Rada w Krynicy z powiatami nowosądeckim i nowatarskim. 12 marca 1920 roku wojsko polskie ją zlikwidowało.

Życie przed przesiedleniem


Przed II wojną światową w Bereście oprócz Łemków mieszkały też rodziny polskie i żydowskie. Cerkiew w Bereście / Fot. Emilia KarońWszyscy żyli ze sobą w zgodzie, a dzieci uczyły się w tej samej szkole. Wieś liczyła ok. 130 rodzin. Spokój trwał do 1947 roku, kiedy to Biuro Polityczne KC PPR podjęło decyzję o rozpoczęciu akcji "Wisła".

Akcja "Wisła"


Akcja miała na celu całkowite rozbicie niepodległościowych ruchów ukraińskich, działających na terenach południowo-wschodniej Polski. Postanowiono również całkowicie wysiedlić stamtąd ludność ukraińską na teren ZSRR oraz na polskie Ziemie Odzyskane.

Mieszkańców Berestu niewiele łączyło z UPA (Ukraińska Armia Powstańcza). Czasem ukraińscy powstańcy zabierali im żywność, albo pożyczali konie. Mieszkańcy po cichu sympatyzowali z nimi, ci bowiem chronili ich przed napadami i rabunkami ze strony Polaków.

Najprawdopodobniej 7 czerwca 1947 r. polskie wojsko przybyło do wsi, by rozpocząć wysiedlenie jej mieszkańców. Żołnierze zachowywali się brutalnie, bili kijami, popędzali, siłą zabierali to, co było im potrzebne. Mieszkańcy spakowali wszystko co im się udało zmieścić na wozach. Niektóre cenne przedmioty zakopywali w opuszczanym majątku. Opuszczając rodzinne domy nie wiedzieli dokąd się udają.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.