Facebook Google+ Twitter

Berghi, Zion, Binga i Arca w gdańskim ZOO. Po 23 latach do ogrodu zoologicznego powróciły lwy

Do gdańskiego ZOO przyjechały cztery lwy angolskie: trzy samice i jeden samiec. Zwierzęta mają do dyspozycji duży wybieg z oczkiem wodnym i liczącą około 550 m kw. lwiarnię. Ostatni raz w gdańskim ogrodzie zoologicznym lwy można było oglądać w 1993 roku.

 / Fot. PAP/Adam WarżawaTrzy samice Berghi, Zion i Binga i jeden samiec Arco dotarły do gdańskiego ZOO w nocy z soboty na niedzielę, po parodniowej podróży w specjalnie przystosowanym do tego celu pojeździe.

Zwierzęta mają do dyspozycji pawilon, którego wnętrze zostało urządzone tak, że przypomina grotę. Od zwiedzających lwy odgradza szyba, nie ma krat ani klatek. Dla miłośników tych zwierząt, gospodarze ogrodu zbudowali specjalne platformy widokowe - podaje wyborcza.pl za PAP.

 / Fot. PAP/Adam WarżawaJak podkreślił Michał Targowski dyrektor gdańskiego ZOO, zwiedzający będą mogli podziwiać lwy dopiero w najbliższy weekend. Pracownikom zależy, aby zwierzęta mogły spokojnie zaadoptować się w nowym miejscu. "W tym czasie będą bacznie obserwowane, głównie przez dwie wyznaczone specjalnie do stałej opieki nad nimi pracowniczki ogrodu" - powiedział Targowski.

Dyrektor poinformował, że lwy przejdą prawdziwe szkolenie. Jak podkreślił, chciałby aby na dźwięk specjalnych wysokotonowych gwizdków zwierzęta "pokornie wracały z wybiegu do pawilonu".

 / Fot. PAP/Adam WarżawaWszystkie cztery młode koty to tzw. lwy angolskie. Trzy półtoraroczne samice przyjechały do gdańskiego ZOO z ogrodów zoologicznych pod Paryżem, a samiec Arco, z Lizbony. Jak podkreślił Targowski w rozmowie z gazeta.pl, po czterech dniach podróży lwy nareszcie dojechały do ogrodu zoologicznego w Oliwie "Są zmęczone. Lekko przestraszone. Samice tulą się do siebie, a samiec położył głowę na łapach i odpoczywa".

W gdańskim ZOO lwy można było oglądać ostatnio w 1993 roku. Ogród zrezygnował z tych zwierząt, bo nie miał dla nich odpowiednich warunków.

Powstałe w 1954 roku ZOO w Gdańsku-Oliwie położone jest na powierzchni ok. 125 hektarów, na zalesionym terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W ogrodzie żyje ponad tysiąc zwierząt będących przedstawicielami około 180 różnych gatunków ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb. Placówkę odwiedza rocznie kilkaset tysięcy osób.

Zobacz także: To czego nie widać. Gdański Teatr Wybrzeże publikuje reportaż zza kulis

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.