Facebook Google+ Twitter

Berkut na ulicach Warszawy?

29 stycznia Senat będzie rozpatrywał tzw. "ustawę o bratniej pomocy". Czy to oznacza, że Polskie demonstracje będzie pacyfikował Berkut?

W sierpniu 1968 roku, działacze Stalinowskiego skrzydła KPCz, Vasyl Bilak, Oldřich Švestka, Drahomír Kolder, Alois Indra i Antonin Kapka wystosowali do Moskwy list z prośbą o interwencję w Czechosłowacji. List ten oficjalnie stał się pretekstem do „Operacji Dunaj”, za którą Czesi i Słowacy (nie do końca słusznie) do dziś mają żal do Polaków. A wielu Polaków widzi podobne zagrożenie dziś, bo choć nie mamy „Warszawskiej wiosny”, to 29 stycznia Senat RP najprawdopodobniej przyjmie tzw. „ustawę o bratniej pomocy”

Bundespolizei przed demonstracją / Fot. agfreiburg
Nawet jeżeli założymy brak złej woli rządu Tuska, warto ocenić efekt finalny pod względem technicznym. Wyobraźmy sobie, że władzę w Polsce przejęła jakaś nieokreślona populistyczna partia która sobie nie radzi. Ludzie wychodzą na ulicę, zaczyna się „Warszawska Wiosna” a Polscy policjanci nie chcą ich bić. Jakie uprawnienia i komu daje „ustawa o udziale zagranicznych funkcjonariuszy lub pracowników we wspólnych operacjach lub wspólnych działaniach ratowniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”

Pierwsze pytanie brzmi, czy w ogóle demonstracja jest powodem, który pozwoli na zaproszenie funkcjonariuszy z krajów obcych?. Otóż przykładem „wspólnych działań” wg ustawy są między innymi wspólne operacje „w związku ze zgromadzeniami”. Dlatego prawnie nie ma przeszkód by w razie demonstracji w Warszawie wystąpić z prośbą o przysłanie doświadczonych policjantów Greckich.
Drugie pytanie brzmi kto ma prawo ich wezwać? Tu już zależy od sytuacji. Np. Komendant Główny Policji, może samodzielnie zaprosić do 200 funkcjonariuszy na okres do 90 dni. Jeżeli operacja miałaby trwać dłużej a funkcjonariuszy miałoby być więcej, musi on wystąpić z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych, którego już żadne ograniczenia nie zobowiązują.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Toż to jest link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak jest Panie Rafale, już ćwiczą link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.