Facebook Google+ Twitter

Berlin bez nowego portu lotniczego. Opóźnienie z winy polityków?

"Planowanie całkowicie rozminęło się z rzeczywistością." Tak skomentował jeden z podróżnych sytuację na przestarzałym i zatłoczonym lotnisku Tegel oraz żółwie tempo budowy nowego lotniska im. Willy Brandta. Jak w NRD...

 / Fot. Michael F. Mehnert/Creative Commons-Lizenzen Namensnennung-Weitergabe unter gleichen Bedingungen 3.0 nicht portiert, 2.5 generisch, 2.0 generisch undNa Tegel zapanował niemiłosierny tłok. Autobusy, taksówki i prywatne samochody osobowe przeszkadzają sobie nawzajem, wskutek czego dłużej stoją niż jadą, albo przyjmują i wyładowują bagaże i pasażerów. Takie są skutki poślizgu inwestycyjnego budowy lotniska pasażerskiego w dzielnicy Schönefeld. Decyzję o rozpoczęciu projektu podjęto w 1996 r. Lufthansa i inne niemieckie towarzystwa lotnicze zaplanowały zwiększoną ilość rejsów pod nowe lotnisko, które miało zostać oddane do użytku w marcu.

Przyczyny? Nadzór nad inwestycją powierzono politykom wielkich partii z Berlina i Brandenburgii, żaden z nich nie ma nic wspólnego z budownictwem. Inwestycję umiejscowiono na terenie gęsto zabudowanym, co oznacza bardzo wysokie dodatkowe koszty w postaci fundowanych przez państwo urządzeń zmniejszających hałas, protesty ekologów itp. To również decyzja polityków, którzy chcieli mieć bliżej na lotnisko. Zaostrzone przepisy Unii Europejskiej w dziedzinie środków bezpieczeństwa na takich lotniskach. Budynki trzeba było przeprojektować, aby zapewnić miejsce pod powiększone stanowiska sprawdzania bagażu i pasażerów.

Co dalej? Politycy zasiadający w radzie nadzorczej wyrażają skruchę, powołują się na obiektywne trudności, zapowiadają powołanie do składu tego czcigodnego zgromadzenia fachowców. Same tylko koszty opóźnienia budowy to 15 mln euro miesięcznie. Koszty całej inwestycji, zaplanowane na poziomie 2 mld euro, wyniosą co najmniej 3 mld.

Obiecanki-cacanki, jazda bez trzymanki. Tak można przetłumaczyć na polski niemieckie określenie: versprochen-gebrochen-nichts passiert, którego użyła pani kanclerz Merkel na określenie przyczyn kryzysu zadłużenia strefy euro. "Za ten port lotniczy, takie jest nasze motto, zedrą z nas jeszcze ostatnią koszulę. Jest jeszcze wielu takich, którzy w to nie wierzą, ale tak właśnie będzie." - cytuje słowa jednego z demonstrantów, domagających się ustąpienia burmistrza rządzącego Berlina Klausa Wowereita, korespondentka rozgłośni Deutschlandfunk (DLF).

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

W dziedzinie inwestycji państwowych czy koordynowanych przez państwo, zwłaszcza na szczeblu krajów związkowych oraz miast ta to właśnie bardzo często wygląda. Również w gospodarce prywatnej coraz częstszy jest typ menadżera, który doprowadził do ruiny zarządzane przez siebie przedsiębiorstwo (patrz np. hasło: Quelle), a potem wyszedł z tego nie tylko bez wyroku, ale i z nabitą kabzą. Dlatego też niemieckie elity rządzące najpierw namawiające rządy Grecji, Portugalii, Hiszpanii itd, na branie pożyczek, a potem stawiające siebie za wzór do naśladowania, narzucające tym krajom zaciskanie pasa... No cóż, niech się pani kanclerz nie dziwi, że w greckich gazetach ukazują się jej karykatury w brunatnym mundurze. Nie mniej niezadowoleni są z tego zwykli Niemcy, upywajłcy określenia UEdSSR tzn. eurokołchoz.

Mógłbym jeszcze wiele o tym napisać, ale... Moje stanowisko różni się od stanowiska wyznawców ideologii toruńskiej zrozumieniem, że Niemcy jako państwo, jako naród niemiecki, jako społeczeństwo wszystkich uczciwych ludzi zamieszkałych na stałe w Niemczech są godne szacunku i będą odgrywać ogromną rolę w Europie i na świecie. Pytanie tylko jak ta rola ma wyglądać. Niemiecka klasa polityczna na dzień dzisiejszy określiła tę rolę niewłaściwie i w związku z tym wspólnota europejska jest budowana w sposób wadliwy. To bardzo poważne zagadnienie, które my w Polsce powinniśmy dostrzegać i czekać na jego rozwiązanie przez samych Niemców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No proszę - w Niemczech, które dla Polaków są na ogół wzorem porządku taki chaos?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.