Facebook Google+ Twitter

"Berlin Calling" - polemika z krytykami filmowymi

W odpowiedzi na, moim zdaniem, niesłuszne zarzuty o brak spójności i nudę najnowszego filmu Hansa Stöhra, postanowiłem nawiązać polemikę z autorami niepochlebnych recenzji filmu "Berlin Calling".

 / Fot. PlakatPrawdę powiedziawszy, nie do końca rozumiem opinie krytyków na temat filmu „Berlin Calling”. W sumie negatywną cenzurkę wystawił filmowi portal filmweb.pl., nie lepiej został oceniony przez krytyka „Gazety Wyborczej” , czy portalu Onet.pl. Wyjątek stanowi tylko recenzja Magdaleny Leończuk, która ukazała się w "Dzienniku Zachodnim". Na dodatek wszyscy recenzenci jak papugi porównują „Berlin Calling” i jego bohatera do „Lotu nad kukułczym gniazdem" Miloša Formana!

Recenzent Gazety Wyborczej, Paweł Mossakowski, napisał, że wszyscy, których nie interesuje subkultura techno, powinni się od tego filmu trzymać z daleka. Bzdura! Scena techno była aktywna w latach dziewięćdziesiątych, a ścieżka dźwiękowa „Berlin Calling” wyszła daleko poza ten gatunek, prezentując to, co najlepsze na niemieckiej scenie muzyki elektronicznej.

Mam wrażenie, że krytyką filmową zajmują się ostatnimi czasy ludzie, których kompetencje w dziedzinie filmu są może spore (np. z racji ukończonych studiów na wydziale filmoznawstwa), lecz w przypadku obrazów poruszających aktualną problematykę społeczną ich narzędzia merytoryczne są bezużyteczne, dlatego wystawiając filmowi dwie gwiazdki, skazują go często na porażkę.

Tymczasem „Berlin Calling” opowiada historię, która bardziej niż nudne pogadanki psychologów w szkołach jest w stanie przekonać młodzież o szkodliwości chemicznych substancji nieznanego pochodzenia, sprzedawanych na ulicy zawsze pod tą samą, zachęcającą nazwą: „ekstazy”.

Uważam, że film Stöhra powinien być lekturą obowiązkową dla młodzieży, a szkoły, zamiast prowadzić stadka uczniów na kolejne superprodukcje o tematyce historycznej (czyli odgrzewanie pseudopatriotycznych kotletów), powinny spróbować zająć się edukacją na temat jednego z najpoważniejszych zagrożeń współczesnego świata – narkotyków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

5*, ale mała uwaga - krytycy nie skupiają się na problematyce społecznej filmu i to nie od niej uzależniają ilość gwiazdek. Profesjonalna analiza i interpretacja filmu zakładają znacznie więcej - przynajmniej w teorii ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.