Facebook Google+ Twitter

Berlin: Nastoletniemu muzułmaninowi zakazano modlitwy w szkole

Osiemnastoletni muzułmanin z Berlina otrzymał zakaz modlitwy na terenie szkoły - według Federalnego Sądu Administracyjnego w Lipsku, mogłoby to doprowadzić do konfliktów na tle religijnym.

 / Fot. Cezary Piwowarski, GNU 1.2 / WikipediaOsiemnastoletni uczeń, Yunus M., toczył wieloletni spór prawny z gimnazjum w Berlinie, do którego uczęszcza młodzież ok. trzydziestu narodowości. Spór dotyczył wprowadzonego przez dyrekcję gimnazjum zakazu modlitwy w szkole.

W czasie przerw międzylekcyjnych ośmioro uczniów wyznania muzułmańskiego, zwracając się tradycyjnie w kierunku Mekki, odmawiało na szkolnym korytarzu modlitwę. Jako, że w placówce już wcześniej dochodziło do konfliktów na tle religijnym, dyrekcja zdecydowała się na wydanie zakazu modlitwy.

Yunus M. w sądzie domagał się wydzielenia osobnego pomieszczenia, w którym muzułmanie mogliby odmawiać popołudniową modlitwę. W pierwszej instancji wygrał, ale sąd drugiej instancji przyznał rację dyrekcji szkoły.

- Wszystko zależy od okoliczności. Szkoła musi zdecydować, czy ograniczenie prawa do praktykowania religii jest konieczne do zapewnienia spokoju - powiedział sędzia Werner Neumann.

Sędziowie zastrzegli, że orzeczenie dotyczy tylko tego jednostkowego przypadku i nie może być interpretowane jako ogólny zakaz modlenia się w szkołach.

(źródło: tvn24.pl)Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

@Pan Mirosław Kraszewski
Zawsze staram się wysuwać rzeczowe argumenty, ale to jest, jak pan dobrze wie, subiektywna ocena. Moje argumenty są rzeczowe według mnie, a według pana będzie prawdopodobnie odwrotnie. Pozostańmy przy swoim.

Oprócz rzeczowości argumentów ważna jest jeszcze forma dyskusji i wyczucie sytuacji np.co stosowne, a co nie. Staram się nie wtykać pod każdy artykuł moich idee fixe, jak pan to robi ze swoimi poglądami. Wreszcie bardzo istotna jest forma przekazania treści. Jak szanuję kogoś, to nigdy nie napiszę do niego w niedbałej formie. Pan nie szanuje społeczności W24 i w związku z tym pisze na klawiaturze, na której nie można zastosować czcionki polskiej. Taka klawiatura, panie Mirosławie, kosztuje tylko kilkanaście złotych i byłaby sprawa załatwiona. Wpisywanie polskich znaków diakrytycznych poprzez wstawianie ich, jako znaków specjalnych, jest piekielnie czasochłonne. Natomiast pisanie tak, jak pan to robi, przy pańskim nastawieniu do obrony polskości po prostu nie przystoi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo mogą wilka złapać, a jak wiadomo, w RFN będą wtedy leczeni na koszt podatnika. Nie opłaca się. Lepiej zakazać, tak jak w przypadku palenia papierosów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto im broni wyjść ze szkoły i modlić się np na trawniku?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Praktyki religijne mogą być traktowane jako naturalne potrzeby życiowe, lecz nawet wówczas nie oznacza to konieczności ich realizowania w szkole.
Modlitwa nie jest fizjologiczna...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może po prostu należałoby przeznaczyć osobne pomieszczenia dla modlących się muzułmanów, buddystów, wyznawców hinduizmu, Sikków, katolików, prawosławnych, luteranów itd, itd.
Natomiast co do komunistycznej ideologii, to zachęcałbym dyskutantów zacząć od "Manifestu komunistycznego".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marek Chorążewicz Wczoraj 23:07
21:41 ni z gruszki , ni z pietruszki wstawia pan w tok swojej argumentacji "komunistów"...
=========================================================
Nie wie Pan kto jest nietolerancyjny dla wszelkiej wiary? Nic pan nie slyszal, nie doczytal na temat komunistycznej ideologii? Wiec po co pan, ni z gruszki ni z pietruszki dywaguje cos na temat "Zydow i cyklistow"? Proponuje panu rzeczowa wymiane argumentow.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marek Chorążewicz Wczoraj 23:07
=================================
Szanowny Panie Chorazkiewicz,
podalem przyklad Libanu. Owczesnego panstwa tolerancji i nauki tolerancji. Oraz jego upadku z powodow ktore powinny byc wiadome kazdemu. Z powodu nietolerancji. Ja uwazam Niemcy za panstwo nauczajace nietolerancji, zakazujace jezyka Polskiego Polakom, modlitwy muzulmanom. Jak pan zapewne zauwazyl, sedzia w pierwszej instancji byl czlowiekiem prawym, tolerancyjnym - ale nietolrancja zaczyna zwyciezac. Nawet dochodzi do tego, ze bojowki nietolerancji z Niemiec przyjezdzaja zaprowadzac w Polsce niemiecka kulture.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Mirosław Kraszewski
Panie Mirosławie, czasami mam taki odruch, aby zrobić coś, aby komentatorzy przestali pana atakować bez pardonu. Niestety, nie jestem w stanie nic uczynić w tym względzie, gdyż wcześniej, czy później pan sam takie ataki wywołuje. W komentarzu 0 21:41 ni z gruszki , ni z pietruszki wstawia pan w tok swojej argumentacji "komunistów"... Nigdy taki sposób myślenia i rozumowania mi nie odpowiadał i nie odpowiada, ponieważ niczym on nie różni się od ich argumentacji. To co pan przekazuje w tym wywodzie sugeruje, że "przed komunistami" była pełna szczęśliwość na świecie. Ludzie się z powodów religijnych nie wyrzynali, po prostu sielanka. Panie Mirosławie, komunistów nigdy nie broniłem, nigdy mi po drodze z nimi nie było, ale wybaczy pan, to nie tak dawno jeszcze za całe zło tego świata odpowiadali Żydzi i cykliści. Okazuje się, że pan podstawia wymiennie teraz komunistów. W TEN SPOSÓB BĘDZIE PAN WALCZYŁ Z CAŁYM ŚWIATEM. Życzę w tej wojnie powodzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie "wybór" - a gdzie Pan tu widzi jakiegoś Kraszewskiego? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
wybór
  • wybór
  • 30.11.2011 22:27

Uważam ,ze tego Kraszewskiego należy ignorować .Twierdze ,że nie każdy zasługuje na dyskusje z nim .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.