Facebook Google+ Twitter

Berlin: Pośmiertne odznaczenie dla Ireny Sendlerowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-04 14:28

Dziś w Berlinie Irena Sendlerowa zostanie pośmiertnie odznaczona Nagrodą Humanitarną imienia Audrey Hepburn. Fundacja imienia słynnej amerykańskiej aktorki wyróżnia nią osoby i organizacje zaangażowane na rzecz pomocy dzieciom.

W uzasadnieniu decyzji kolegium nagrody przypomniało, że Irena Sendlerowa uratowała w czasie drugiej wojny światowej 2 i pół tysiąca żydowskich dzieci. „W tym roku nagroda zostanie pośmiertnie przyznana cichej bohaterce" - czytamy w komunikacie. W jego tekście przytoczono także słowa przewodniczącego Związku Gmin Żydowskich Piotra Kadlcika, który powiedział, że Sendlerowa uratowała przyszłość narodu żydowskiego.

Nagrodę przyznaje od pięciu lat Fundacja imienia Audrey Hepburn, założona w 1994 roku, rok po śmierci aktorki, aby kontynuować jej pracę na rzecz dzieci. Hepburn była ambasadorką organizacji UNICEF. Nagrodę wręczy kierujący fundacją jej syn Sean Hepburn-Ferrer, a w imieniu rodziny Ireny Sendlerowej odbierze ją ambasador Polski w Niemczech Marek Prawda.

Uroczystość odbędzie się na berlińskim dworcu głównym, gdzie od marca można oglądać wystawę poświęconą Audrey Hepburn. Odtwórczyni głównej roli w „Śniadaniu u Tiffany'ego", gdyby żyła, skończyłaby dziś 80 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.