Facebook Google+ Twitter

Berlin przyciąga wrocławian bardziej, niż stolica

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2010-03-26 07:43

Berlin kusi nas nauką, rozrywką i pieniędzmi. Nic dziwnego, że chcemy być coraz bliżej tego miasta

- Nic nie jest tak oczywiste,jak dalsze pogłębianie współpracy między Berlinem a Wrocławiem - twierdzi Klaus Wowereit, burmistrz Berlina. - Wrocław z Berlinem łączą historyczne więzi, którym staramy się nadać nowe oblicze - odpowiada prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz w wydanym niedawno folderze: "Berlin
- Breslau, Wrocław - Berlin".

Ale współpraca między stolicą Dolnego Śląska i stolicą Niemiec nie musi istnieć tylko na papierze i w deklaracjach. Już dziś wrocławianie chętnie współpracują z Niemcami na polu nauki i gospodarki. Prawnicy, ekonomiści i przedstawiciele nauk humanistycznych wyjeżdżają na Uniwersytet Humboldta w Berlinie. Nasze centrum badań EIT+ na Praczach Odrzańskich planuje wspólne badania z naukowcami z Berlina. Stolica Niemiec patrzy na Wrocław jako dobre miejsce do inwestowania w tzw. gospodarkę opartą na wiedzy. Czyli w firmy, które powstają w oparciu o nowe technologie.

Mamy też przykłady wrocławskich firm, które zaistniały w Berlinie i całych Niemczech. Tak było z wrocławską Seleną, która oferowała produkty z branży budowlanej. Nie bała się zainwestować na rynku niemieckim, przejmując za grube pieniądze markę Dr. Schenk. Nagle jej wyroby zaczęły się świetnie sprzedawać za zachodnią granicą, a firma zawojowała całe Niemcy. Polacy bardzo chętnie zakładają firmy w Berlinie. W ciągu kilku lat od naszego wejścia do UE ich liczba wzrosła trzykrotnie, do pięciu tysięcy.

Czytaj więcej: http://wroclaw.naszemiasto.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.