Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22161 miejsce

Berlin świętuje swoje 775-lecie

W najbliższą niedzielę, 28 października, odbędzie się kulminacja obchodów 775-lecia miasta. Organizatorzy już zapowiadają, że to będzie najpiękniejsza noc roku, z licznymi iluminacjami wokół historycznego centrum Berlina.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się już 25 sierpnia. Na zdjęciu Festiwal Historyczny „Historiale” w Dzielnicy Św. Mikołaja. Niedźwiedź, jako zwierzę herbowe Berlina, jest stale obecny na ulicach miasta. / Fot. Joanna Maria Czupryna27 i 28 października odbywać się będzie średniowieczny jarmark, zlokalizowany w dzielnicy Św. Mikołaja (Nikolaiviertel), uznawanej za kolebkę Berlina. Rzemieślnicy w historycznych strojach prezentować będą zapomniane już metody wyrobu świec, papieru, sukna czy szkła. Nie zabraknie również jatek rzeźnika, kuźni kowala czy łaźni miejskiej. Dodatkowo podziwiać będzie można pokazy walk rycerskich, magicznych sztuk czy występy kuglarzy. Na dwóch scenach, od południa zaplanowano program artystyczny, który w sobotę zakończy się wspólnym występem wszystkich wykonawców wraz z pokazami teatru ognia (początek 18.45).

Alegoria rzeki Ren przy Fontannie Neptuna. / Fot. Joanna Maria CzuprynaW niedzielę wraz z zapadnięciem zmierzchu, okolice dzielnicy św. Mikołaja zostaną rozświetlone iluminacjami przygotowanymi przez francuską grupę "poetów ognia" z Carabosse. Płonące girlandy, instalacje z dziesiątek donic, ogniste rzeźby na wodzie to zapowiedź niezwykłego wieczoru, którego początek jest przewidziany na godzinę 19. Pokazy odbędą się w rejonie pomiędzy placem Zamkowym, dzielnicą Św. Mikołaja i wieżą TV (Schlossplatz, Nikolaiviertel, Fernsehturm). Dodatkowo wokół fontanny Neptuna na placu przed berlińskim ratuszem, swój spektakl przedstawi teatr uliczny Titanick. Artyści w swojej twórczości inspirują się dziełami średniowiecznych mistrzów takich jak Hieronim Bosch czy Dante.

Szpilki z kolorowymi łebkami, których często używa się do oznaczenia punktów na mapie, Berlińczycy ochrzcili mianem lizaków Chupa-Chups. / Fot. Joanna Maria CzuprynaDla zwiedzających dostępne będą jeszcze do końca tygodnia różnorodne wystawy zorganizowane na wolnym powietrzu, a powiązane z jubileuszem. Wśród nich na uwagę zasługuje zwłaszcza mapa Berlina, wykonana w skali 1:775, a przedstawiająca różnorodne oblicza miasta. Do kolorowych "szpilek", powtykanych w różne miejsca, doczepione są informacje odnośnie sztuki, nauki, sportu, kuchni, polityki, muzyki, religii, pracy, wykształcenia i literatury w Berlinie. Przedstawione w języku angielskim i niemieckim ciekawostki zaskakują nawet samych berlińczyków - przykładem jest tu nowinka, że spośród pierwszych 36 rektorów Uniwersytetu Humboldta tylko jeden był rodowitym mieszkańcem miasta. Wystawa zlokalizowana jest na placu Zamkowym (Schlossplatz) w pobliżu Katedry Berlińskiej i rzeki Szprewy. Wstęp wolny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.