Facebook Google+ Twitter

Berlin: Wystawa pokazującą polski wkład w obalenie komunizmu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-26 16:36

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert otworzyli w Berlinie wystawę pokazującą polski wkład w obalenie komunizmu. Ekspozycja zatytułowana "Pokojowa rewolucja - Droga do wolności. 20. rocznica przemian ustrojowych w Polsce" prezentowana jest w niemieckim parlamencie.

Marszałek Komorowski podkreślił, że nadszedł czas, aby przedstawiając polsko-niemiecką historię akcentować nie tylko - jak to określił - "dramat krwi, nieszczęścia i walki", ale również
wspólnotę losów Polaków i Niemców. Jego zdaniem, wystawa powinna przypomnieć Niemcom i innym Europejczykom, że przemiany demokratyczne w Europie Środkowo-wschodniej zaczęły się w Gdańsku.

Zdaniem przewodniczącego Bundestagu Norberta Lammerta, wystawa jest bardzo ważna dla Niemców, ponieważ pomoże im zrozumieć zależności historyczne, które doprowadziły do upadku komunistycznych dyktatur. - Zmiany w Europie nie spadły z nieba. Zostały wywalczone. A bardzo ważny wkład w te przemiany wniosła Polska - i to na 10 lat przed upadkiem Muru Berlińskiego - mówił niemiecki polityk.

Wystawę, której trzon stanowią dokumentalne materiały filmowe, przygotowało Europejskie Centrum Solidarności. Pokazuje ona historię upadku komunizmu w Polsce i jego konsekwencje, w tym wejście naszego kraju do NATO i Unii Europejskiej. W Berlinie pozostanie do 17 czerwca. Jej zamknięcie zostanie połączone z odsłonięciem w pobliżu gmachu Reichstagu fragmentu muru Stoczni Gdańskiej, który będzie upamiętniał wkład „Solidarności” w pokojową rewolucję 1989 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.