Facebook Google+ Twitter

Berlinale 2011: nie zabraknie polskich akcentów

10 lutego w Berlinie rozpocznie się jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie - Berlinale. Na czerwonym dywanie pojawią się Kevin Spacey, Jeremy Irons, Jeff Bridges, Vanessa Redgrave, Liv Ullmann. Polskę będą reprezentować Kamil Polak oraz Jan Komas.

Berlinale Palast 2008 / Fot. Times, GNU 1.2 http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Berlinale_Palast_Eingang.JPG&filetimestamp=20080217161414Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych na świecie. Trwający dwa tygodnie Berlinale jest świętem dobrego kina, gustownej reżyserii i nowatorstwa. Obecnie impreza skupia największą ilość widzów spośród wszystkich światowych festiwali. Bierze w niej udział ponad 150 tys. uczestników ze 120 różnych krajów. Podczas festiwalu odbędzie się ponad 800 projekcji.

Festiwal otworzą bracia Coen ze swoim nominowanym do Oscara westernem "Prawdziwe męstwo". W oficjalnym programie znalazły się między innymi trójwymiarowy dokument Wernera Herzoga "Cave of Forgotten Dreams" oraz eksperymentalny projekt Ridleya Scotta i Kevina MacDonalda "Life in a Day". Jest to montaż amatorskich filmów użytkowników serwisu YouTube.

W ubiegłym roku jury przyznało jedną z głównych nagród Romanowi Polańskiemu, co było gestem solidarności z Polakiem. W tym roku na festiwalu nie zabraknie również politycznego akcentu. Jury wyróżniło reżysera Jafara Panahiego, który w styczniu 2011 rok został skazany przez władze Iranu na 6 lat więzienia "za krytykę systemu i antypropagandę". Berlinale 2011 jest zatem milczącym protestem przeciwko nieludzkiemu traktowaniu genialnego filmowca. Organizatorzy zaplanowali kilka pokazów dzieł Panahiego, a także specjalną konferencję, która przybliży problem cenzury w Iranie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.