Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18936 miejsce

Berlinale 2016 zakończone. Srebrny Niedźwiedź dla filmu polskiego

W sobotę, 20 lutego 2016 roku, zakończył się 66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. Jury pod przewodnictwem Meryl Streep przyznało nagrody w konkursie głównym, w tym Złote i Srebrne Niedźwiedzie.

Tomasz Wasilewski ze Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz. / Fot. Facebook/United Statetes of Love/Zjednoczone Stany MiłościPo obejrzeniu blisko dwudziestu filmów fabularnych z wielu krajów świata, w tym m.in. z Chin, Tunezji, Nowej Zelandii, Iranu międzynarodowe jury zadecydowało, że Złoty Niedźwiedź należy się francusko - włoskiemu filmowi dokumentalnemu "Fuocoammare” w reżyserii Gianfranca Rosi. Srebrnym Niedźwiedziem, Wielką Nagrodą Jury, nagrodzono film "Smrt u Sarajewu" Danisa Tanovića reprezentujący kinematografię Francji i Bośni i Hercegowiny.

Srebrny Niedźwiedź, nagroda im. Alfreda Bauera (dla filmu otwierającego nowe perspektywy) powędrował do singapursko – filipińskiego obrazu "Hele Sa Hiwagang Hapis" (reżyseria: Lav Diaz).
Nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię, tę samą, który w ubiegłym roku został przyznany Małgorzacie Szumowskiej, otrzymała francuska reżyserka Mia Hansen-Løve za film „L’Avenir”.

Srebrnymi Niedźwiedziami dla najlepszej pary aktorskiej festiwalu otrzymali: Trine Dyrholm, duńska aktorka grająca w filmie „Kollektivet” i Majd Mastoura za główną rolę męską w belgijsko – tunezyjskim filmie „Inhebbek Heidi”.

Srebrny Niedźwiedź za wkład artystyczny, w tym roku za zdjęcia do filmu "Chang Jiang Tu" produkcji chińskiej otrzymał Mark Lee Ping-Bing.

W konkursie filmów krótkometrażowych Złotego Niedźwiedzia otrzymał portugalski film „Balada de um Batráquio” w reżyserii Leonora Telesa, a Srebrnego – „A man returned” Mahdiego Fleifela. Nagrodę FIPRESCI (Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych) otrzymała koprodukcja Francji i Bośni i Hercegowiny „Śmierć w Sarajewie” wyreżyserowana przez Danisa Tanovića.

W Berlinale 2016 Polska zaznaczyła swoją obecność udziałem naszej reżyserki Małgorzaty Szumowskiej w pracach festiwalowego jury i pokazem najnowszego filmu "Zjednoczone Stany Miłości" Tomasza Wasilewskiego, który został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za scenariusz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Sukces :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.