Facebook Google+ Twitter

Berlińczycy decydują w referendum, czy chcą religii w szkołach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-26 12:52

Mieszkańcy Berlina głosują dziś nad ponownym wprowadzeniem nauki religii do szkół. Inicjatorzy referendum, skupieni w stowarzyszeniu „Pro Reli", chcą, aby religia była jednym z obowiązkowych przedmiotów w berlińskich szkołach.

Tak było do 2007 roku, kiedy decyzją władz miasta do szkół wprowadzono obligatoryjną etykę, zaś religia stała się przedmiotem fakultatywnym. Przeciwnicy tej decyzji zebrali ćwierć miliona podpisów i wymusili na senacie Berlina zorganizowanie referendum.

Inicjatywę „Pro Reli" poparły niemieckie Kościoły i wiele znanych osobistości. Głosowanie za powrotem religii do szkół zapowiedziała kanclerz Angela Merkel, która przypomniała, że religia jako przedmiot obowiązkowy jest w programach edukacyjnych większości niemieckich landów. = Możliwość wyboru między nauką religii a etyki gdzie indziej jest normą - powiedziała Merkel.

Burmistrz Berlina Klaus Wowereit przekonuje tymczasem, że etyka lepiej niż religia sprzyja integracji społeczeństwa. Jego zdaniem, obecny system zapewnia możliwość poznania przez uczniów zarówno podstaw etyki, jak i religii.

Według sondaży, większość berlińczyków popiera ponowne wprowadzenie religii do szkół. Stanie się tak, jeśli opowie się za tym co najmniej 612 tysięcy osób, czyli jedna czwarta uprawnionych do głosowania.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.