Facebook Google+ Twitter

Berlusconi: Rezygnacja USA z budowy tarczy to moja zasługa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-22 18:55

Premier Włoch Silvio Berlusconi twierdzi, że rezygnacja przez Stany Zjednoczone z budowy tarczy antyrakietowej jest jego zasługą, ponieważ głównym celem polityki zagranicznej jego rządu było od początku odprężenie w stosunkach między Moskwą i Waszyngtonem.

Mówiąc o tym na konferencji prasowej w Rzymie włoski premier popełnił kilka poważnych pomyłek.

Berlusconi z goryczą stwierdził, że włoskie media nie odnotowały tego "wielkiego gola włoskiej polityki zagranicznej", jak to określił. Przypomniał, że relacje między Stanami Zjednoczonymi i Federacją Rosyjską uległy zamrożeniu w następstwie amerykańskiej decyzji o instalacji rakiet w Republice Czechosłowacji i w Gruzji i w związku z ofertą ze strony administracji amerykańskiej wejścia do NATO Ukrainy i Gruzji.

Rosja, która poczuła się okrążona, mówił premier Włoch, odpowiedziała na to instalując własne rakiety w enklawie Kaliningradu na Litwie. Jego zdaniem, groziło to powrotem do klimatu zimnej wojny. Nie doszło do tego, ponieważ wykorzystując przyjaźń z Moskwą i Waszyngtonem Berlusconi sprawił, że Amerykanie wycofali się z projektu tarczy antyrakietowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.