Facebook Google+ Twitter

Berlusconi zostal zraniony gadżetem dla turystów

73-letni premier Włoch, Silvio Berlusconi został zaatakowany po wiecu politycznym... turystyczną pamiątką z Mediolanu. Trzymał ją w ręku niezrównoważony 42-letni Massimo Tartagli.

Taką miniaturką został uderzony premier Włoch. / Fot. EPA/Danilo SchiavellaChyba nie tak wyobrażali sobie przebieg wydarzeń organizatorzy wczorajszego meetingu politycznego PDL, centroprawicowej partii Silvio Berlusconiego.

Nic nie zapowiadało tego, co wydarzyło się w niedzielne popołudnie na placu Duomo w Mediolanie, gospodarczej stolicy Włoch, miasta ostentacyjnego bogactwa, gdzie Cavaliere, sam przedsiębiorca i potentat finansowy, cieszy się szczególnym poparciem. Nic dziwnego, polityka fiskalna jego rządu, faworyzująca najbogatszych, oraz przymykanie oczu na oszustwa podatkowe zapewniły mu entuzjastyczne poparcie przedsiębiorców i kapitału północy Włoch.

Radosna, prawie rodzinna atmosfera spotkania „wujka Silvio” i jego sympatyków została zakłócona już na początku. Charyzmatyczny 73-letni premier odpierał zarzuty o korupcję, insynuując że sądy (ostatni bastion politycznej niezależności we Włoszech i jednocześnie wróg numer jeden premiera) to organ partii komunistycznej. Przemówieniu Berlusconiemu wtórował akompaniament gwizdów i okrzyków. Tłum niezadowolonych, szczelnie odgrodzonych policyjnym kordonem, skandował :Vergognati! (Wstydź się, Berlusconi!), Fatti processare! (Idź przed sad), Fuori la mafia dallo Stato (precz z mafią w państwa).

To, co miało być przedświątecznym festiwalem popularności Berlusconiego i jego partii, zamieniło się w dramat. Tuż po spotkaniu premier rozdawał jeszcze przez chwilę autografy, gdy nagle został zaatakowany souvenirem, miniaturą katedry Duomo w Mediolanie, przy której odbywał się meeting.

Sprawcą, jak donosi włoską policja, jest niejaki 42-letni Massimo Tartagli, cierpiący na zaburzenia psychiczne. Berlusconi, zapakowany przez ochronę do auta, wyłonił się z samochodu, by przez kilka sekund zademonstrować w milczeniu publiczności swoją krwawiącą twarz.

Incydent został wykorzystany we włoskich mediach, niemal całkowicie kontrolowanych przez premiera, do nagonki na opozycję, domniemanych komunistów uciekających się do terroru i przemocy oraz do odwrócenia uwagi od długiej listy ciążących na nim zarzutów i skandali.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Powinno się ustalić jakieś normy jakości dot. dziennikarstwa !!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popracuj nad obiektywizmem albo nie sil się nad jego symulacją Karolina !!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chodzi o wp.pl to mam na myśli głównie komentarze pojawiające się pod wiadomościami... Jeśli to nie efekt kampanii nienawiści ? To czego ? Wy na prawdę sądzicie, że ten zasłużony dla włoskiej sceny politycznej polityk, przedsiębiorca zasługuje na te wszystkie obelgi ? On nie musiał zajmować się polityką, nim do niej wszedł nie miał problemów z prawem... Ciekawe prawda ?
Powiedzmy sobie szczerze, jakby zajmował się tylko własnymi interesami dogadałby się ze skorumpowaną lewicą i na pewno nie jedną machlojkę podatkową by razem skombinowali... Ma 73 lata, mógłby się pławić w forsie i zamawiać na co dzień call girls.. Bez obawy, że może sobie tym zniszczyć wizerunek męża stanu. On jednak chciał zmienić włoską rzeczywistość, za bardzo zmienić. I zrobił to, dziś płaci za to olbrzymią cenę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po pierwsze kto to jest Spatazzula ? Bo jakoś w internecie o nim głucho ???? Wpisywałem na wszystkie możliwe sposoby i nie mogłem nic znaleźć w sieci. Czyżby Berlusconi zaczarował Internet ? Co za zły człowiek... Z tego co jakiś czas temu czytałem na Corriere della Sera, który chyba nie należy do Berlusconiego (choć pewien nie jestem)wynika, że prokuratura zdementowała jakoby Berlusconi miał jakiekolwiek związki z mafią. Jak to jest ? Żyjesz w Mediolanie i masz jakieś super informacje ? Przyznam, że nie mieszkam we Włoszech , lecz kiedyś owszem i znam język od urodzenia.
Jak Boga kocham, będąc Włochem oddałbym głos na Berlusconiego. Mam duży problem z Twoim tekstem. Wpisuje się strasznie mocno w tą tendencyjną nagonkę na Berlusconiego, szczególnie w polskich mediach. Przoduje w tym TVN, który np. w ramach wiadomości serwuje filmiki jak np. Berlusconi za przeproszeniem symuluje "rżnięcie" policjantki od tyłu... Albo pokazują filmik w którym Silvio Berlusconi je własne ... gluty. Gdy zobaczyłem te filmiki rzeczywiście przeżyłem szok. Zamurowało mnie strasznie bo od dziecka jest kimś w rodzaju mojego idola. Od razu wyszukałem je na youtube i czytam w opisie "FAKE" a w komentarzach Włochów) czytam wypowiedzi nawet jego przeciwników typu, ok nie lubię gościa, ale to nie jest mój premier - to jakiś aktorzyna..
Dla mnie po przyjrzeniu się (no bo oglądając w telewizji migawkę trudno) stwierdzam, że owszem facet podobnej postury - ale to nie on. I widzisz zastanawia mnie jak to możliwe, że w ogólnopolskiej stacji telewizyjnej jaką jest TVN, mogło dojść do czegoś podobnego.. Czy dziennikarze sprawdzają źródła informacji, zasięgają głębszej opinii starając się być za wszelką cenę obiektywni ? Odpowiedź jest tu jasna: NIE - szukają sensacji. Ja nie jestem dziennikarzem, wystarczył mi Google, odrobina dobrej woli (lubię Berlusconiego) i znalazłem PRAWDĘ. Wybacz, że mówię to z taką pewnością, ale no komentarze i opis filmiku mówią same za siebie (to co na nim widać też - to nie jest on). Natomiast, w serwisie TVNu wpisali te filmiki w inne kontrowersyjne plotki i efekt jest taki, że ile razy czytam jakieś informacje na serwisach typu wp.pl - widzę jakąś zbiorową nienawiść polaków do premiera, który na dobrą sprawę powinien ich gówno obchodzić ??? Mam rozumieć, że takie sensacje serwowane przez media nie wpływają na tę opinię ? Jak to jest, że facet który kontroluje media do tego stopnia, że to wspaniała prokuratura jest ostoją wolności słowa (dziwne, że za rządów PiSu jakoś nikt tak nie uważał o polskiej, choć nie uważam tego jako dowód raczej argument czysto racjonalny) nie uciszył wszystkich do tego stopnia, że wyobraź sobie istnieją gazety, które z reguły go krytykują.
Teraz, sama wspominasz, że włoska lewica jest skorumpowana - owszem, oni rządzili bardzo źle, nie obchodził ich rachunek ekonomiczny... mamili tylko ludzi obietnicami (jak to lewica) . To za ich rządów doszło do kryzysu mieszkaniowego (skomplikowane prawo , zezwolenia itp), to za ich rządów podatki dla wszystkich we Włoszech były po prostu wysokie, na polu programu wyborczego - leżą i kwiczą i nie dorastają obecnej centro-prawicy do pięt. To Berlusconi wymusił powstanie formacji lewicowej o formie bardziej centrowej. To on zniszczył skrajności ( w postaci komunistów którzy w ostatnich wyborach nie dostali się do parlamentu – a w komentarzach wp.pl czytam że jest faszystą) . Wymusił na nich zmiany . Czemu ? Bo w końcu ktoś we Włoszech zaczął rządzić pełną kadencję, przeprowadzać reformy - zwracać uwagę na deficyt itp. W jego rządzie jest mnóstwo dobrych ekspertów. Co to znaczy, że rząd Berlusconiego rządzi z korzyścią dla najbogatszych ? Ach no tak, wstrętny liberał. To tak tak widzę, w stylu PiSu lub SLD. Ktoś chce pomóc przedsiębiorcom aby łatwiej mogli się rozwijać (tym samym mając więcej pieniędzy do dyspozycji i mogąc je przeznaczyć na pensje pracownicze) to w od razu staje się politykiem rządzącym pod najbogatszych. Z tego co wiem, a analizowałem już kwestie zmian w podatkach za poprzedniej kadencji Berlusconiego - obniżono mnóstwo podatków dla najbiedniejszych. Z tego , co wiem opozycja we Włoszech atakuje głównie Berlusconiego. I wiesz czemu ? Tak , zgadza się - bo mają w tym interes polityczny. Problem Berlusconiego jest zarazem jego głównym atutem na spółkę z całą centro - prawicą.
To jego osoba, jego charyzma doprowadziła do tego, że od niedawna w Italii rządzi myśl centro - prawicowa - ta liberalna w rozumieniu europejskim... Biorąc pod uwagę słabość programową i ideologiczną lewicy. Ich kryzys, który jest widoczny w wielu krajach europejskich. No może poza Hiszpanią. Biorąc pod uwagę, słabość i niewyrazistość lewicowych liderów – w tej chwili we Włoszech mamy do czynienia z tendencją zupełnie odwrotną niż do tej pory – to prawica monopolizuje scenę polityczną – nie oceniam tego, stwierdzam fakt. Przy własnej słabości lewica może tylko atakować Berlusconiego. Atakują jego, atakują całą prawicę. Tak jest, w rzeczywistości.
Zasada Goebbelsa – kłam po tysiąckroć, przekłamiesz rzeczywistość. I teraz, ja oczywiści że nie wiem jak jest. Nie sądzę aby był on święty, Ale to jest jakaś zupełna przesada. To jest atak polityczny – popatrz na efekty, totalna destrukcja jego wizerunku w świecie. Wiesz, może głupio jest przywoływać takie przykłady, ale naprawdę istnieje coś takiego jak – kampania oszczerstw. Michael Jackson – król Popu , geniusz, bardzo wrażliwy człowiek (osobiście jestem fanem) – przez ostanie lata zrobili z niego kogoś obrzydliwego – pedofil łaknący dzieci.. Nikt, nic mu nie udowodnił.. Przez tyle lat, mimo pozytywnych wyroków sądowych. I co z tego, że zakończonych ugodą ? Przecież, gdyby dowody były oczywiste nie wywinąłby się. No chyba , że nie ufamy sądom, ale w coś trzeba wierzyć.
Sąd to wiarygodniejsza baza niż plotka. A mimo to media go zniszczyły, zaszczuły. Ten sam TVN kilka lat temu przedstawiał go w negatywnym świetle. Poproszeni eksperci wypowiadali się niby to obiektywnie ale w kierunku negatywnym. Mnie to raniło. Nie wierzyłem w to. A tu proszę, Jackson umiera i TVN robi z niego świętego. Do tego stopnia, bo tak to wyglądało. I nikt nie wmówi mi że jest inaczej. Tak, uważam że ataki na Berlusconiego mają wymiar polityczny. Opozycja zaciera ręce, od lat wspierają podobne plotki. Wypowiadają się w tym tonie, chcą go zniszczyć. Ale to dzięki niemu prawica we Włoszech jest tym czym jest. On zmienił scenę polityczną, Te dwa silne ugrupowania PDL i demokraci to dziecko działalności Berlusconiego. Włoska scena polityczna nie byłaby tak uporządkowana i centrowa gdyby nie on. Gdyby nie ten urywek historii , w którym postanowił zostać premierem, wejść do polityki.
Co do mediów, lewicy nie przeszkadzała nigdy kontrola Rai a szczególnie RaiTre skąd ataki na niego swego czasu (obojętnie jakie) wychodziły jak kule z karabinka maszynowego. Tylko tymi metodami, jakie zastosował Berlusconi można było przełamać ten monopol. Tusk, by tu nie pomógł. Tusk w Polsce (gdzie lewica dominowała swego czasu) bez katastrofy w postaci lwa Rywina i kolejnej w postaci PiSu nigdy by nie doszedł do tego kim jest. Berlusconi zawdzięcza swoją pozycję bardziej swoim działaniom niż dobremu wykorzystaniu splotu szczęśliwych sytuacji. Każdy przeciwnik lewicy to rozumie. Jedyne kontrowersje wokół Berlusconiego tyczą się jego osoby, nie tego jak rządzi.
Nie chce mi się więcej pisać, jestem rozgoryczony brakiem obiektywizmu i nagonką w polskich mediach na jego osobę. Rzeczywiście seks skandale nie służą jego wizerunkowi, Choć wierzę tylko w call girl ( na pewno nie w związki z nieletnimi) … Może jestem stronniczy ale przyznaję się do tego, problem w tym, że wobec niego trudno być obiektywnym. Kłamstwa na jego temat przekroczyły już dawno granicę dobrego smaku. Nawet ty jesteś negatywnie ustosunkowana. Dziwne, że tak wielu Włochów na niego głosuje. W miastach, wszędzie.

Przytoczę co myślę w skrócie:
Mafiozo – plotki, brak dowodów ---- za jego rządów robi się najwięcej w walce z mafią.
Faszysta - niby co o tym świadczy przepraszam ?
call girl – na dobrą sprawę co w tym złego ?
seks z nastolatką – pewnie, w obecności rodziców … totalne brednie PLOTKA, nie udowodniona, dziewczyna przeczy, prawdopodobieństwo jest tak niskie biorąc pod uwagę ile ryzykowałby przy obecnej nagonce , że przy tym znalazł by tak zdeprawowanych rodziców. I po co ? Call girl – zdecydowanie lepsza opcja….
Rządy pod bogatych – przytocz przykłady bo ja sądzę zupełnie na odwrót na podstawie tego co wiem a nie chce mi się przytaczać
rozprawy sądowe – kilka uległo przedawnieniu, W WIĘKSZOŚCI NIC MU NIE UDOWODNIONO !!!!!
nagonka polityczna – JEST OBECNA i ŁĄCZY SIĘ Z PLOTKAMI NA JEGO TEMAT , w połączeniu z wysoką motywacją opozycji i barkiem wielu możliwości na zaistnienie w polityce
Krzyki przeciwników na wicach – typowa ekspresja osób o odmiennych poglądach, ogólnie lewica we Włoszech ma wciąż silne poparcie, frekwencja w wyborach wynosi o 90 % (czyli mamy do czynienia z wyjątkowo aktywnym społeczeństwem). Charakter i ekspresyjność Włochów – jak ktoś kogoś nienawidzi nie przebiera w sowach… Jak jest wściekły również…
Wypowiedzi Berlusconiego – uwielbiam gdy teksty które powinno rozumieć się pół żartem/ pół serio (jak rozumieją je włosi i ja ) np. „zabiję tego który mówi że mam związki z mafią” przytacza się w polskich mediach jak „ premier grozi że kogoś zabije” albo coś w tym guście…
CZY TYLKO JA WIDZĘ TU SKRAJNY NIEOBIEKTYWIZM GRANICZĄCY Z ŚMIESZNOŚCIĄ ?
BO MI SIĘ JUŻ CHCE PŁAKAĆ …. Mógłbym tak pisać i pisać a i tak nie zatrzymam tej fali nienawiści…
Masz problemy z wiarą że jest to fala nienawiści ??? Wejdź na wp.pl i poczekaj na kolejnego newsa o Berlusconim….. A przecież to nie nasz premier nie ??? Co dopiero musi się dziać w umysłach lewicowej części elektoratu albo tych nie lubiących polityków z definicji itp. ????
Naprawdę, zupełnie nie zna się w Polsce Berlusconiego ze strony super kompetentnego lidera…
Powiedz, ty tylko żyjesz w Mediolanie, znasz język ? Masz poglądy lewicowe czy jak ? Bo sypanie negatywnymi ocenami o nim nie świadczy o bezstronności…
Jeśli popełniłem jakieś błędy w tekście – przepraszam jest 3 w nocy ja chciałem iść wcześnie spać…
Ale już mam dosyć tej nagonki, nie ma w niej nic merytorycznego. Czemu w polskich mediach nie poświęca się dokładnie uwagi temu co robi rząd Berlusconiego ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z pewnością Berlusconi wykorzysta to na swoją korzyść. Naród włoski nie wydział go jeszcze w roli męczennika. Nawet nieprzychylna mu La Repubblica pisała o nim w kontekście tego zdarzenia pozytywnie.

Racja Karolino, że część Włochów jest zniechęcona jego rządami a ostatnia spirala wydarzeni związanych z Berlusconim pcha mieszkańców półwyspu Apenińskiego w frustracje. Jednak premier Włoch to wciąż polityk cieszący się bardzo dużym poparciem. Niestety.

+ za bardzo dobry tekst i za debiut na łamach W24

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.