Facebook Google+ Twitter

Bernard Cornwell - "Nieprzyjaciel Boga". Artur, Merlin i Braterstwo Brytanii

Druga książka z Trylogii Arturiańskiej Bernarda Cornwella, "Nieprzyjaciel Boga", to dalsze dzieje Brytanii, królestwa Artura po opuszczeniu ziem przez Rzymian, targanego wojnami z Saksonami, ale także walkami bratobójczymi.

Druga po Zimowym Monarsze, książka arturiańskiego cyklu Bernarda Cornwella. / Fot. Okładka książkiBernard Cornwell, arturiańską powieść "Nieprzyjaciel Boga", przedstawia ustami przyjaciela, króla Artura, Derfela Cadarna. Zapisane przez niego na życzenie królowej Igraine strony pergaminu, miały opiewać czyny Artura.

"Opowiedz mi o Arturze, prosi, o Złotym Arturze, naszej ostatniej i największej nadziei, naszym królu, który nigdy nie był królem, Nieprzyjacielu Boga i biczu na Saksonów. Opowiedz mi o Arturze" - tak Igraine, królowa Powys, dociekała opisu założyciela Braterstwa Brytanii.

Derfel, jeden z najdzielniejszych wojów i zarazem przyjaciel Artura, starał się zadość uczynić prośbom władczyni Powys. Swoje przeżycia, bitwy u boku Artura przeciw Saksonom, ludowi, z którego się wywodził, jak również świętą wyprawę z Merlinem po Kocioł, jeden ze Skarbów Brytanii, spisuje skryba na pergaminie. Ale, opisuje także swoją pogardę i wrogość do Lancelota, co wykorzystuje w dniu jego zaręczyn z księżniczką Ceinwyn. Wówczas, powołując się na złożone śluby wobec księżniczki, nie dopuszcza do jej zaręczyn z Lancelotem, nawet wbrew woli Artura. Zakochany Derfel w Ceinwyn, dotrzymuje ślubów danych Merlinowi i wyruszają na poszukiwanie Kotła, jednego z Trzynastu Skarbów.

Okrągły Stół, czy Bractwo Brytanii

Zapraszam czytelników do zapoznania się czym w istocie, według Derfela Cadarna, był Okrągły Stół, jak również, co ów przedmiot przedstawiał. Należy się przyjrzeć istocie ślubów, jakie złożyli Derfel i Ceinwyn królowi Arturowi, a także, królewscy, najprzedniejsi rycerze. Czy wychowawca Artura, czarnoksiężnik Merlin do końca zgadzał się ze swoim wychowankiem, i odwrotnie? Wątki miłosne i zazdrość, gwałt i przemoc, rzucanie czarów i obkładanie klątwami czynią z powieści Bernarda Cornwella lekturę godną uwagi. Nie jest to powieść karmiąca czytelnika samą krwią, ginących w walce przeciwników, jest dobrze zrekonstruowanym - może fikcyjnym dla współczesnego odbiorcy - obrazem,
epoki Arturiańskiej. Polecam nie tylko panom, lecz również płci pięknej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.