Facebook Google+ Twitter

Bernard Kouchner – cichy laureat Nagrody Nobla

Bernard Kouchner jest ministrem w rządzie premiera Francoisa Fillona. Choć nie jest wymieniany oficjalnie wśród noblistów, jego praca została uhonorowana w 1999 roku Pokojową Nagrodą Nobla.

Przywódca duchowy Tybetu Dalajlama (drugi od P) spotkał się z Pierwszą Damą Francji Carlą Bruni-Sarkozy (P), ministrem spraw zagranicznych Francji Bernardem Kouchnerem (drugi od L) i francuską sekretarz stanu ds. zagranicznych Ramą Yade. / Fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELODziś, w sobotę, 6 grudnia, Bernard Kouchner weźmie udział w konferencji zorganizowanej w ramach obchodów 25-lecia przyznania Lechowi Wałęsie tego prestiżowego wyróżnienia. Ten urodzony 1 listopada 1939 roku awiniończyk jest lekarzem i politykiem.

Kiedy postanowił kultywować rodzinną tradycję i zostać lekarzem, nie wiedział, że stworzy coś, co stanie się przełomową organizacją w dziedzinie udzielania pomocy medycznej. Początkowo pracował dla Czerwonego Krzyża w Nigerii, podczas wojny domowej w 1968 roku. W 1971 został jednym z założycieli organizacji Lekarze bez Granic. W dziewięć lat później powstała grupa, również z jego udziałem, Lekarze Świata. W 1999 roku inicjatywa wolontariatu pod egidą Lekarzy bez Granic otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

Warto także dodać, że to z inicjatywy Kouchnera, Francja przedstawiła deklarację, która została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1987 roku. Dotyczyła ona prawa dostępu lekarzy i organizacji niosących pomoc humanitarną do krajów ogarniętych wojną i dotkniętych katastrofami naturalnymi.

Z punktu widzenia Polaków jego osoba może być nam szczególnie bliska. Dziadkowie Kouchnera ze strony ojca zginęli bowiem w obozie Auschwitz-Birkenau. Jego ojciec był Żydem, matka protestantką. Dorastający w Paryżu Kouchner podczas studiów przystąpił do Francuskiej Partii Komunistycznej. Ten początek jego kariery politycznej omal nie był też jej końcem, gdyż w 1966 roku został wydalony z ugrupowania.

Po zwycięstwie Nicolasa Sarkozy'ego w wyborach w 2007 roku, Kouchner został mianowany ministrem spraw zagranicznych w rządzie Francoisa Fillona. Stanowisko to przepłacił utratą miejsca w Partii Socjalistycznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ Za całokształt relacji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.