Facebook Google+ Twitter

Bernardyńskiemu klasztorowi w Kole grozi katastrofa

  • Źródło: OhmyNews
  • Data dodania: 2006-10-11 16:30

Przeciekają dachy, spróchniałe belki nośne ledwo się trzymają, sypią się gzymsy, a na ścianach powiększają się zacieki. Zakonnicy proszą o pomoc.

Przez dziurawy dach cieknie woda – pokazuje ojciec Stanisław Górka. Fot Gazeta PoznańskaZespół klasztorny ojców bernardynów w Kole to prawdziwa perełka architektury barokowej i jeden z najcenniejszych zabytków wschodniej Wielkopolski, umieszczany we wszystkich folderach promocyjnych. Cóż z tego, jeśli obiektowi grozi ruina. W najgorszym stanie jest dach nad konwentem. Spróchniałe belki nośne ledwo się trzymają, a przez dziurawe blachy cieknie deszcz. Zakonnicy podstawiają w te miejsca garnki i miski, ale woda i tak spływa po murach, niszcząc odnowione tynki na piętrze.

Z remontami sypiącego się konwentu boryka się już trzeci gwardian klasztoru. Prace idą bardzo opornie, bo zakonnikom ciągle brakuje pieniędzy na kosztowne prace.

- Problem w tym, że nie mamy parafii. Utrzymujemy się tylko z datków wiernych. Ale i społeczeństwo ubożeje. Jedyna szansa we wsparciu firm i instytucji - mówi ojciec Stanisław Górka, gwardian kolskiego klasztoru.

- O pomoc prosiłem już wszędzie. Pisałem do Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Kultury, Funduszu Kościelnego.

Bernardyni otrzymali wsparcie jedynie od marszałka Wielkopolski (20 tys. zł) i Rady Miejskiej w Kole (20 tys. zł). Lada dzień 4 tys. zł przekaże klasztorowi kolskie starostwo. To jednak kropla w morzu potrzeb. Remont zachodniego skrzydła klasztoru ma kosztować 450 tys. zł. Prace rozpoczęto. - Nie będę brał żadnych kredytów. Jeśli nie będzie pieniędzy, przerwiemy prace. Ale nie czekamy na cud. Cały czas szukamy sponsorów i będziemy wdzięczni za każdą pomoc - dodaje gwardian.

Izabela A. KOLASIŃSKA

Możesz pomóc

Klasztor oo. Bernardynów
ul. Klasztorna 1, 62-600 Koło
Wpłaty można kierować na konto:
PKO BP S.A. o/Koło nr 05 1020 2762 0000 1902 0029 8422


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tak, kapitalizm to ostry system, a Kościół poparł go. Niech przyjrzą się duchowni, w jaki sposób zalatwiane są podobne problemy w innych krajach. Kościół jako wielka instytucja to bogaty podmiot. Jeśli ktoś prosi o wsparcie to powinien ujawnić wszystkie swoje aktywa, pasywa, majątek itp.
Niezrecznie jakoś pomagać sąsiadowi, co to niby nic nie ma, a potem okazuje się, że wyposażenie jego salonu jest znacznie bogatsze od pokoju darczyńcy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.