Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16262 miejsce

Berno - urokliwa stolica o prowincjonalnym wdzięku

Położona w zachodniej części kraju siedziba szwajcarskiego rządu liczy 133 tys. mieszkańców. Metropolia ta jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektonicznych w Europie, gdyż w ciągu wieków układ urbanistyczny niewiele się zmienił.

Berno. Widok na stare miasto z lotu ptaka / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Bern_luftaufnahme.pngJest niedzielny deszczowy poranek. Zaprzyjaźnione małżeństwo zawozi mnie do Berna. Wysiadam z samochodu w miejscu, gdzie jest chyba najpiękniejszy widok na cel mojej podróży. Centrum miasta z zabytkowym średniowiecznym układem urbanistycznym położone jest w zakolu rzeki Aare. Chronione z trzech stron przez Aare, na zachodzie zostało zamknięte murami, co dało mu doskonały charakter obronny.

Zbiegam drogą z niewielkiego wzgórza. Przed mostem, tuż przy jamach z niedźwiedziami, do których wrócę na koniec mojej wyprawy, znajduje się informacja turystyczna. Dostaję tam plan miasta z zaznaczonymi zabytkami. Kupuję jeszcze mały przewodnik i zaczynam odkrywać Berno.
Berno. Widok na stare miasto. / Fot. Krystyna NitaNydeggbrücke / Fot. Krystyna NitaNajstarszy most w mieście Untertorbrücke. / Fot. Krystyna Nita
Miasto założył w 1191 roku książę Bertold V z rodu Zahringen wokół zamku obronnego. W 1353 roku przystąpiło do Związku Szwajcarskiego. W 1405 roku drewniana zabudowa Berna uległa całkowitemu zniszczeniu w czasie pożaru. Miasto odbudowano, wykorzystując do tego złoża miejscowego piaskowca. Już na początku zwiedzania nabieram przekonania, że jest to najbardziej eleganckie miasto Szwajcarii. W XVI i XVII wieku wielokrotnie je przebudowywano, jednak stare centrum zostało nienaruszone.

W 1528 roku mieszkańcy Berna przyjęli protestantyzm, a w 1848 roku, gdy uchwalono nową demokratyczną konstytucję, związek państw przekształcił się w państwo związkowe, od roku 1874 zwane republiką federacyjną z siedzibą rządu w Bernie.
Średniowieczna starówka została wpisane na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO. Zwiedzanie miasta zaczynam spacerem po ulicach Marktgasse i Kramgasse. Kolorowe budynki z podcieniami ciągnącymi się na przestrzeni 6 km i bogato zdobionymi fasadami przenoszą mnie w XVI wiek. Podcienia chronią mnie przed deszczem. Jest zupełnie pusto.
Wejście do piwnic znajduje się na zewnątrz kamienic. / Fot. Krystyna NitaBerno / Fot. Krystyna NitaZabytkowe domy / Fot. Krystyna Nita

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Piękna wycieczka i świetna relacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedy zwiedzałam Berno 19 lat temu, były tam tłumy turystów.Niewiele pamiętam z tego pobytu. Tym razem sama byłam zdziwiona widokiem pustego miasta. Może to deszcz zniechęcił zwiedzających. Mogłam się więc delektować urokami tego pięknego miasta. Cieszyłam się, że budynki mają podcienia. Mogłam spokojnie odkrywać miasto:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo bogata relacja z krótkiej wizyty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ranny ptaszek z Ciebie Krysiu, bo aby sfotografować tak puste miasto to nie wystarczy niedziela, lecz chwil gdy wszyscy wylegują się w łóżkach. Jak zawsze piszesz mnóstwo ciekawostek. Wspaniale!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Bernie byłem ze trzy razy, ale też krótko, więc mogę potwierdzić, że warto przeznaczyć więcej czasu. Dziękuję za opowieść o pięknym szwajcarskim zakątku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak... Mnie udało się zwiedzić Muzeum Alberta Einsteina. Dla pasjonatów uczonego to niezwykłe doświadczenie - trudno opuścić mury jego mieszkania... a tu faktycznie wiele innych atrakcji Berno oferuje. Jeden dzień to zdecydowanie za mało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepiękne miasteczko.Chyba potrzeba kilku dni żeby się wszystkiemu spokojnie przyjrzeć, a do tego jeszcze Alpy ! Pani Krysiu artykuł zachęcił mnie do odwiedzenia tego miejsca. Wspaniała relacja i bardzo ładne zdjęcia. Dziękuję !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chciałabym kiedyś spędzić więcej czasu w Bernie, by móc zwiedzić muzea oraz odkryć okolice miasta. To bardzo ciekawe miasto.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Berno jest cudowne - bo choć stolica - to zachowało klimat dawnego, spokojnego miasteczka. Wprawdzie przede wszystkim w obszarze Starego Miasta, lecz to z pewnością wystarczy, by nacieszyć się jego wdziękiem.

Odbyłam niegdyś spacer innym tropem, dlatego z wdzięcznością za relację, odbyłam z zaciekawieniem tę wędrówkę. W punktach wspólnych doznałam odświeżenia wspomnień. Dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.