Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4317 miejsce

Bestie znikąd - to dzieje się naprawdę!

Agu ma kilka, może kilkanaście lat. Żyje z rodzicami w afrykańskiej wiosce i jest najlepszym uczniem w szkole. Chce zostać inżynierem albo lekarzem. Gdy w kraju wybucha wojna domowa, Agu traci ojca, a sam zostaje na siłę wcielony do partyzantki.

Fot. mat. wydawcyOd tej chwili musi nauczyć się zabijania, gwałcenia, torturowania i niszczenia wszystkiego, co spotka na swej drodze. Jego życie zamienia się w niekończący się koszmar. Wykorzystywany seksualnie przez sadystycznego dowódcę, żyje z dnia na dzień, mając przed sobą tylko jeden cel – za wszelką cenę przeżyć. Czasem wydaje mu się, że śni, że to, co się dzieje, nie jest rzeczywistością. Stara się zrozumieć, czasem usprawiedliwiać to, co robi wraz z innymi małoletnimi żołnierzami. W chwilach otrzeźwienia przerażają go własne czyny.

Koszmar wojny jest udziałem tysięcy dzieci. W afrykańskich państwach, często targanych wewnętrznymi konfliktami, los najmłodszych jest dramatyczny. Amnesty International ocenia, że obecnie ok. 300 tys. dzieci walczy w wojnach domowych na Czarnym Lądzie. Wcielane na siłę do armii, stają się przymusowymi żołnierzami, których programuje się na zabijanie.

Uzodinma Iweala to 25-letni Amerykanin nigeryjskiego pochodzenia. Za swój debiut – "Bestie znikąd" – został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami.

Dzięki narracji prowadzonej w pierwszej osobie, użytemu językowi i konsekwentnemu stylowi, historia opowiadana przez dziecko staje się przerażająco wiarygodna. Autor nie szczędzi naturalistycznych, drastycznych opisów wojny, jej okrucieństwa i wpływu na psychikę kilkuletniego żołnierza.

Po przeczytaniu książki z jednej strony odczułam ulgę, że żyję w kraju oddalonym setki kilometrów od tego piekła, a z drugiej nie mogłam się pozbyć wyrzutów sumienia, że nasz cywilizowany świat udaje, że nie widzi tragedii, która rozgrywa się na Czarnym Lądzie.


Bestie znikąd
Uzodinma Iweala
Wydawnictwo Literackie
Kraków 2007


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wszystko co opisuje Afrykę o której nie chcemy wiedzieć, warte jest nagłośnienia. Tak, w istocie to głośna książka i mam nadzieje będzie wydarzeniem na stęchłym ostatnio rynku ksiagarskim. Dzieki za recenzje. Kupię

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.