Facebook Google+ Twitter

Betlejemskie Światło Pokoju już w Polsce

Wczoraj po raz 21 dotarło do Polski Betlejemskie Światło Pokoju. Harcerze z ZHP odebrali w Zakopanem od swoich słowackich kolegów Płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego.

W sanktuarium Maryjnym na zakopiańskich Krzeptówkach ogień z rąk Słowaków odebrała naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica. Podczas mszy koncelebrowanej przez biskupa pomocniczego krakowskiego, Damiana Andrzeja Muskusa, wszyscy uczestnicy odebrali Betlejemskie Światło w czasie symbolicznego gestu przekazania pokoju.

Po mszy, Harcerze ruszyli z Betlejemskim Światłem do tatrzańskich schronisk. Później harcerze przekazali płomień swoim kolegom z innych chorągwi harcerskich. Płomień w pierwszej kolejności dotarł do Bazyliki Mariackiej w Krakowie i na Jasną Górę w Częstochowie.

Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, trafi na wigilijne stoły w całej Polsce oraz do szpitali, szkół i urzędów. Podobnie jak w ubiegłych latach, Światło zostanie przekazane prezydentowi, premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu.

Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy. Polscy harcerze, Betlejemskie Światło Pokoju odbierają od 1991 roku od swoich słowackich kolegów, a następnie przekazują je na Ukrainę, Litwę i Białoruś.


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.