Bez happy endu. Przegraliśmy z Chorwacją 29:23

Paweł Wieczorek
Chorwacka prasa przed tym spotkaniem zachwycała się grą Polaków, a dojście do półfinału nazywała piękną bajką. Niestety historię tę brutalnie przerwali chorwaccy szczypiorniści.

Zdecydowanym faworytem tego spotkania według bukmacherów byli gospodarze imprezy. Chorwaci przy aplauzie ponad 15-tysięcznej widowni byli bardzo zmotywowani, by zrewanżować się Polakom za przegraną na turnieju olimpijskim.

Początek spotkania zapowiadał, że gospodarzom uda się wspomniany rewanż. Po skutecznym wykorzystaniu rzutu karnego przez Ivana Cupica, Chorwaci wyszli na pierwsze prowadzenie. Wspaniały doping miejscowej publiczności oraz nerwowość w naszej ekipie pozwoliły powiększać przewagę naszym rywalom.
W siódmej minucie miejscowa publiczność cieszyła się ze zdobycia przez Cupica czwartej już bramki, przy tylko jednym trafieniu naszej ekipy, autorstwa Marcina Lijewskiego. Gdy w 10 minucie dwuminutową karę otrzymał „bohater ostatniej akcji” Artur Siódmiak, trener Bogdan Wenta zdecydował się na wprowadzenie na plac gry Karola Bieleckiego.

Przed meczem nasz szkoleniowiec ostrzegał: -Potrzeba nam maksymalnej koncentracji; jeśli się nie uda, to po 10 minutach zawody się dla nas skończą.
Koncentracji tej brakowało naszej obronie, w której dziury bezlitośnie wykorzystywali rywale. Na twarzach nielicznych polskich kibiców malował się niepokój. Gdy w 15 minucie pierwszy raz na boisku pojawiła się gwiazda gospodarzy - Ivano Balic, biało-czerwoni przegrywali 8:5.

W dwudziestej minucie pojawiły się problemy z nawierzchnią w hali w Zagrzebiu. Przerwę staral sie wykorzystać Bogdan Wenta, by przekazać uwagi. Niestety nie przyniosły one spodziewanego rezultatu i po dwóch minutach nasz szkoleniowiec poprosił o czas. Tym razem dało to efekt i po 30 minutach przegrywaliśmy, ale już tylko 14:13.

Początek drugiej połowy nie zaczął się dla nas najlepiej. Po karach dla Michała Jureckiego i Mariusza Jurasika nasi rywale zdobyli 6 bramek, tymczasem my tylko raz trafiliśmy do bramki Mirko Alilovica.
Nerwowy Bogdan Wenta ukarany w trakcie żółtą kartką, poprosił o kolejny czas, który najlepiej wykorzystali… organizatorzy, by ponownie poprawić odklejającą się wykładzinę!

Na dwadzieścia minut przed końcem drugiej połowy, dwuminutową karę otrzymał Marko Kopljar, ale nawet grając w przewadze nie potrafiliśmy pokonać chorwackiej defensywy.
Nasi rywale kontynuowali fantastyczna grę w ataku i po 48 minutach prowadzili już dziewięcioma oczkami 25:16. Im bliżej do końca, tym mniej nadziei można było dostrzec w oczach naszych szczypiornistów. Skutecznie odbierały ją bramki Cupica oraz obrona świetnie dysponowanego tego dnia Alilovica.
Nasze orły tym razem nie dokonały cudu i pomimo odrobienia jeszcze kilku bramek przegrały ostatecznie 29:23.

Wiemy już, że nie obronimy tytułu wicemistrzów świata, ale cały czas mamy szansę na brązowy medal. Po porażkach z Macedonią i Niemcami w pierwszej fazie wielu kibiców nie wierzyło w możliwość gry Polaków o medal. Teraz, choć już nie zdobędziemy tych najcenniejszych medali, to wciąż możemy zakończyć ten turniej na bardzo dobrym medalowym miejscu, które po pierwszej rundzie wielu brałoby w ciemno.

Pojedynek z Danią o trzecie miejsce, kończący fantastyczny turniej dla naszych zawodników rozpocznie się w niedzielę o 15.30.Choćby nasi reprezentanci przegrali również niedzielne spotkanie, to po meczu należy im się głośne „Dziękujemy” za wspaniałe emocje, których nam dostarczyli na tych mistrzostwach, bo nie sztuką jest wspierać tylko wtedy, gdy wszystko się układa po naszej myśli.