Facebook Google+ Twitter

Bez lubelskiego lipca nie byłoby sierpnia 80. Relacje świadków

W lipcu 1980 strajki objęły w sumie 90 tys. osób ze 170 zakładów pracy całej Lubelszczyzny. Oto relacje tych, którzy tam byli.

W roku 1980 pierwszymi strajkami na terenie Lublina były akcje protestacyjne MPK i PKP. W lipcu strajki objęły w sumie 90 tys. osób ze 170 zakładów pracy całej Lubelszczyzny. Strajki kolejarzy odegrały rolę o tyle istotną, że przez Lublin i okolice wiodły linie zaopatrzeniowe dla wojsk radzieckich stacjonujących w Polsce i Niemczech. 8 lipca 1980 roku w WSK Świdnik załoga rozpoczęła strajk. Po raz pierwszy w historii PRL władza komunistyczna została zmuszona do podpisania porozumienia. Doświadczenia lubelskie, w których zrezygnowano z wychodzenia na ulicę na rzecz protestów w zakładach pracy, z powodzeniem wykorzystano w sierpniu 1980 roku.

Moi rozmówcy nie chcą ujawnić swoich nazwisk. Pozwalają jednak na przytoczenie podstawowych informacji, ułatwiających zrozumienie ich ówczesnej sytuacji.

ROZMÓWCA NR 1 - Skrót: A
Miejsce zamieszkania w momencie opisywanych zdarzeń: Lublin.
Miejsce pracy w momencie opisywanych zdarzeń: Lublin, Świdnik.
W momencie opisywanych zdarzeń student medycyny, później pracownik ZOZ w Świdniku.

ROZMÓWCA NR 2 - Skrót: D
Miejsce zamieszkania w momencie opisywanych zdarzeń: Lublin.
Miejsce pracy w momencie opisywanych zdarzeń: Lublin.
W momencie opisywanych zdarzeń – studentka geografii, później sekretarka w biurze projektów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W lipcu tamtego roku byłam na Olimpiadzie w Moskwie i tam dowiedziałam się o tym, co dzieje się na Lubelszczyźnie. Gdy naszą grupę turystyczno-sportową odwożono w drogę powrotną do Polski na Dworzec Białoruski - Rosjanie bardzo spontanicznie reagowali na nasz widok. Dworzec był gęsto obstawiony milicją na koniach. Nasz pociąg relacji Moskwa-Brześć pobił chyba wtedy rekord szybkości. Zostaliśmy ciupasem odstawieni do granicy. Pamiętam, że pociąg wtedy nie zatrzymał się na żadnej stacji pośredniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.