Facebook Google+ Twitter

Bez lubelskiego lipca nie byłoby sierpnia 80. Relacje świadków

W lipcu 1980 strajki objęły w sumie 90 tys. osób ze 170 zakładów pracy całej Lubelszczyzny. Oto relacje tych, którzy tam byli.

W roku 1980 pierwszymi strajkami na terenie Lublina były akcje protestacyjne MPK i PKP. W lipcu strajki objęły w sumie 90 tys. osób ze 170 zakładów pracy całej Lubelszczyzny. Strajki kolejarzy odegrały rolę o tyle istotną, że przez Lublin i okolice wiodły linie zaopatrzeniowe dla wojsk radzieckich stacjonujących w Polsce i Niemczech. 8 lipca 1980 roku w WSK Świdnik załoga rozpoczęła strajk. Po raz pierwszy w historii PRL władza komunistyczna została zmuszona do podpisania porozumienia. Doświadczenia lubelskie, w których zrezygnowano z wychodzenia na ulicę na rzecz protestów w zakładach pracy, z powodzeniem wykorzystano w sierpniu 1980 roku.

Moi rozmówcy nie chcą ujawnić swoich nazwisk. Pozwalają jednak na przytoczenie podstawowych informacji, ułatwiających zrozumienie ich ówczesnej sytuacji.

ROZMÓWCA NR 1 - Skrót: A
Miejsce zamieszkania w momencie opisywanych zdarzeń: Lublin.
Miejsce pracy w momencie opisywanych zdarzeń: Lublin, Świdnik.
W momencie opisywanych zdarzeń student medycyny, później pracownik ZOZ w Świdniku.

ROZMÓWCA NR 2 - Skrót: D
Miejsce zamieszkania w momencie opisywanych zdarzeń: Lublin.
Miejsce pracy w momencie opisywanych zdarzeń: Lublin.
W momencie opisywanych zdarzeń – studentka geografii, później sekretarka w biurze projektów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W lipcu tamtego roku byłam na Olimpiadzie w Moskwie i tam dowiedziałam się o tym, co dzieje się na Lubelszczyźnie. Gdy naszą grupę turystyczno-sportową odwożono w drogę powrotną do Polski na Dworzec Białoruski - Rosjanie bardzo spontanicznie reagowali na nasz widok. Dworzec był gęsto obstawiony milicją na koniach. Nasz pociąg relacji Moskwa-Brześć pobił chyba wtedy rekord szybkości. Zostaliśmy ciupasem odstawieni do granicy. Pamiętam, że pociąg wtedy nie zatrzymał się na żadnej stacji pośredniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.