Facebook Google+ Twitter

Bez mandatu za brak nowego prawa jazdy

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-07-13 16:03

Kierowcy, którzy nie wymienili na czas dokumentów, mogą odetchnąć. Ale tylko na Dolnym Śląsku. Czy za wrocławskim przykładem pójdzie policja innych miast?

Według ekspertów, papierowe prawa jazdy ciągle są ważne. A dolnośląscy policjanci z drogówki obiecują, że w naszym regionie do końca wakacji za brak plastikowych dokumentów będą tylko pouczać.
fot. Wojtek WilczyńskiW samym Wrocławiu jeszcze ponad 7 tysięcy kierowców nie złożyło wniosku o nowe dokumenty. Według niektórych ekspertów, wcale nie muszą tego robić. Policjanci będą jednak papierowe prawka zabierać. I pouczać. Ale na razie nic więcej za to nie grozi

– Policjanci mają obowiązek zatrzymywać papierowe prawa jazdy, bo ten dokument kierowca musi wymienić – tłumaczy podinsp. Adrian Gierczak, zastępca naczelnika wojewódzkiej drogówki. – Kierowca jednak nie traci uprawnień – podkreśla.
Dlatego policjanci nie mogą w żadnym wypadku odholować auta z drogi. Za to mają do dyspozycji co innego: pouczenie albo wypisanie mandatu nawet do 250 zł. W przypadku jednak, gdy kierowca ma przy sobie tylko zaświadczenie, że czeka na nowy dokument, można mu odholować auto na parking. Dolnośląscy policjanci nie zamierzają jednak marnować bloczków mandatowych na karanie spóźnialskich.

Minister nie mógł zmuszać

– Mamy inne ważne wykroczenia na głowie – mówi podinsp. Gierczak. – Do końca wakacji na Dolnym Śląsku za jazdę ze starym dokumentem albo z zaświadczeniem nie powinno być poważniejszych konsekwencji – obiecuje.
Zdaniem ekspertów, minister nie mógł zmuszać kierowców do wymiany praw jazdy. Nie mógł, bo w ustawie nie było o tym ani słowa.
– W rozporządzeniu ministra jest mowa o terminach wymiany dokumentów, ale nie ma mowy o sankcjach, które mogą spotkać kierowców, którzy dokumentu nie wymieniają – mówi mecenas Kazimierz Pawelec, autor komentarza do prawa o ruchu drogowym.
Prawnicy podkreślają, że w ustawie wyraźnie napisane jest, że prawa jazdy zachowują ważność do czasu ich wymiany. A z tego wynika, że ci, którzy mają dokumenty wydane bezterminowo i nie wymienili ich do tej chwili, mogą nadal siadać za kierownicą.
– Podobnie jest na przykład z paszportami. Choć od pewnego czasu obowiązują już nowe blankiety, te wydane przed laty ciągle są ważne – mówi Kazimierz Pawelec.
Jego zdaniem, kierowcy, którzy odmówiliby przyjęcia od policjantów mandatu za jazdę ze starym dokumentem, przed sądem mogliby udowodnić, że papierowy dokument jest ciągle ważny. – Ale oczywiście gwarancji, że wyrok sądowy będzie korzystny dla kierowców, nikt dać nie może – podkreśla mecenas. Wątpliwość prawników może rozwiać jedynie Trybunał Konstytucyjny

Kosztowny plastik

Cała wymiana starego papierowego prawa jazdy na nowe kosztuje 77,50 zł:
* złożenie wniosku – 5 zł,
* wyrobienie nowego prawka – 70 zł,
* opłata ewidencyjna – 1 zł,
* fotografia, dowód wpłaty i kserokopia prawa jazdy – 1,50 zł (po 50 gr za każdy załącznik),
* opłata od złożenia upoważnienia – 15 zł
(gdy składamy wniosek za inną osobę).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.