Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17683 miejsce

Bez na talerzu. Przysmaki z czarnego bzu

Współautorzy: Barbara Podgórska

Warto spróbować przysmaków z tego niezwykłego krzewu, któremu niegdyś przypisywano własności demoniczne. Kwitnie właśnie teraz, obficie i pięknie w całym kraju.

 / Fot. Barbara PodgórskaPospolity na skraju lasów, na przydrożach i przychaciach, w zaroślach, na miedzach, w parkach, w ruinach. W wielu krajach, ostatnio także w Polsce uprawiany na plantacjach i sadzony w ogrodach przydomowych. Występuje w odmianach hodowlanych, dekoracyjnych.

Rozłożysty, okazały krzew, niekiedy drzewo, osiągający wysokość 3-6 m. Kwiaty zebrane w okazałe, liczne baldachogrona, barwy kremowo-białej, wonne. Owoce drobne, purpuro-fioletowe, wręcz czarne, lśniące z drobnymi pestkami. Jadalne w stanie świeżym i po ususzeniu. Dojrzewają od końca sierpnia przez wrzesień.

Nosi najróżniejsze nazwy: dziki bez czarny, bez apteczny, bez aptekarski, bez biały, bez czarny, bez dziki, bez lekarski, bez psi, bez pospolity, bziak, bzina, buzina, bzina, bzionek, bzowina, hyćka, hyczka, holunder, koszka. Może ktoś zna jeszcze inne miana?... Po łacinie: Sambucus nigra L.

Surowcem leczniczym i kulinarnym są liście, kwiaty, owoce i sok. Teraz powiemy o kwiatach i liściach, do owoców powrócimy jesienią.

Z kwiatów świeżych, charakteryzujących się silną, miłą, niekiedy wręcz duszącą wonią, o odcieniu lekko cytrynowym można przygotować nalewki alkoholowe, napoje,
syropy (doskonały do herbaty i herbatek ziołowych), galaretki z owocami, wodę kwiatową i ocet kwiatowy.

Najczęściej osmażane są w cieście naleśnikowym, służą tez do aromatyzowania napojów, doprawiania w celach smakowych i dekoracyjnych sałatek i surówek warzywnych oraz owocowych, chłodników i zup owocowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ja robię syrop i zalewam kwiaty. Po kilku dniach zlewam przez sito i dodaję wódki. Powstaje wspaniały, aromatyczny likier. Polecam wszystkim paniom.
Sok z owoców bardzo zdrowy i wartościowy do kipażu. Ale nie przedawkować - ma dużo rozluźniającego żelaza :)
Naprwdę bardzo wartościowy krzew i ogólnie dostępny.
Popularna nazwa "bez" nie zawsze jest kojarzona z tym gatunkiem. Warto więc wiedzieć, że tak naprawdę piękne kwiatostany odurzająco pachnącego wczesna wiosną lilaka z sercowatymi liśćmi różnią się od później kwitnącęgo białymi baldachami prawdziwego bzu (Sambucus nigra) o palczastych i dużych liściach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fantastyczne przepisy .... dziękuję za przypomnienie starych receptur.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robię syrop link z kwiatów czarnego bzu oraz suszę kwiatki na herbatkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
180
  • 180
  • 11.06.2011 12:27

Taaa, zamiast ogórków, pomidorów i sałaty będziemy teraz jeść "bzinę".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.