Facebook Google+ Twitter

"Bez Owsiaka WOŚP nie będzie istnieć". Był na "zupełnym zakręcie"

- Przez chwilę byłem, jak głupi w kosmosie. Ale wróciłem na Ziemię - wyznał Jerzy Owsiak, odwołując swoją zapowiedź o odejściu z WOŚP. Przekonały go – jak powiedział - miliony Polaków, że nie pozwolą "zohydzić to, co robimy".

 / Fot. Foto CC, Autor: Zorro2212Wczoraj na wideoblogu, Jerzy Owsiak ogłosił, że wobec przerażającej fali ohydnych pomówień i oskarżeń, rzucanych pod jego adresem, postanowił wycofać się z wszystkich działalności związanych, m.in. z WOŚP i nie tylko. Podkreślił, że "złożył rezygnację ze wszystkiego", to samo zrobiła jego żona. - Ilość pomyj jest przeogromna. Rezygnuję ze wszystkiego - zaznaczył. Jednak to odwołał.

- Cieszę się, że Jerzy Owsiak wycofał się z decyzji o odejściu z WOŚP - powiedziała prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, lekarka, szef Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu, prof. Alicja Chybicka. - Bez Owsiaka WOŚP nie będzie istnieć, nie ma orkiestry bez dyrygenta - dodała, odnosząc się do jego zapowiedzi odejścia z Wielkiej Orkiestry.

Jak argumentuje pani doktor, w jej klinice jest bardzo dużo aparatury od WOŚP, zresztą nie ma chyba szpitala, któremu fundacja Orkiestry nie pomogła, bo przez lata grała dla różnych dziedzin medycyny dziecięcej - przyznała profesor Alicja Chybicka, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Jednocześnie dodała, że nie potrafi pojąć ataków na Fundację i na Jerzego Owsiaka. Ciesząc się z tego, że Jerzy Owsiak wycofał decyzję o odejściu, wyraziła nadzieję, że uwzględni to, iż dzieci w Polsce liczą na niego, i "nie będzie się przejmował tymi bezsensownymi atakami" - podkreśliła.

W obronie Jerzego Owsiaka i WOŚP stanęło także środowisko polskich neonatologów. W liście otwartym, lekarze napisali: "Wieloletnia, trudna, wymagająca ogromnych wysiłków i niezwykle skuteczna praca Jurka i Lidii Owsiaków oraz całego grona entuzjastów, skupionych w Fundacji WOŚP, ucząca młodych ludzi dostrzegania potrzeb innych, jest naszym narodowym dobrem". - Nie pozwólmy tego dobra zmarnować – zaapelowali neonatolodzy.

Po gruntownych przemyśleniach, Jerzy Owsiak przyznał, że był na "zupełnym zakręcie". - Przez chwilę byłem, jak głupi w kosmosie. Ale wróciłem na Ziemię - wyznał Jerzy Owsiak. Jak dodał, mail od 18-letniego wolontariusza, zmienił jego nastawienie. - Powiedziałem sobie: skoro to poderwałeś do boju, to robimy to dalej, z jeszcze większą energią, bo miliony Polaków dały nam znać, że nie chcą pozwolić na zohydzenie tego, co robimy – podsumował pracę dla dobra chorych. Teraz, jak podała Fundacja WOŚP, Jerzy Owsiak wyjechał "na zasłużony urlop".

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Można jeszcze inaczej:

Łatwo sobie wyobrazić, że do naszych składek zdrowotnych dodajemy 25 groszy miesięcznie.
Nikt tego nawet nie zauważy, a to więcej rocznie, niż zbiera Owsiak.

Podskórnie czujemy jednak, że to nie to samo. I mamy rację.
To wrażenie oddaje skalę marnotrawstwa, której trzeba się przyjrzeć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jeszcze raz to, co napisałem pod innym tekstem.
Dotyczy to wszystkich fundacji.
Ktoś, kto zbiera pieniądze od ludzi, powinien moim zdaniem, być przezroczysty nie tylko dla urzędu, ale i dla tych ludzi.
Tego polskie prawo nie uwzględnia, stąd tyle przekrętów w fundacjach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo, odnoszę wrażenie, że nie zostałem zrozumiany.

1. Kwestie zmarnowanych pieniędzy gdzie indziej to osobne sprawy i nie mogą być traktowane "zamiast".

2. Proszę zwrócić uwagę, że to nie ja żądam rozliczenia Owsiaka, tylko Owsiak sam próbuje namiastek rozliczeń dokonać ( mieszkanie). Co niczego przecież nie udowadnia. Jak chce udowodnić, podkreślam słowo "chce", to wszystkie karty na stół.
On tego nie rozumie lub ma ku temu powody. To nie tylko moje zdanie wśród ludzi mu przychylnych.

3. Na sprawę zdrowia można oczywiście spojrzeć z punktu widzenia pojedynczego przypadku, ale to jest, moim zdaniem, podejście emocjonalne.
Owsiak ma wyraźnie sformułowane cele zbiórek. Takich "celów" w ochronie zdrowia jest kilka tysięcy i z tej perspektywy, całości, trzeba na to spojrzeć.
Już po raz któryś piszę to i proszę zauważyć, że zbiórka Owsiaka to "zaledwie" i aż kilka godzin naszych regularnych składek.
Piszę o tym teraz w nawiązaniu do rozliczeń. Gdyby Owsiak sam na własnym przykładzie pokazał przykład wzorowego rozliczenia i co więcej, wezwał do podobnego rozliczania innych, na przykład NFZ, a także wezwał ludzi do patrzenia na ręce tym, którzy decydują o wydawaniu pieniędzy publicznych, to może, a nawet z dużym prawdopodobieństwem, udałoby się uniknąć marnotrawstwa dziesiątek godzin wpływu naszych składek, wielokrotności tego, co zbiera Owsiak. Wielokrotnie więcej uratowanych bądź leczonych istnień ludzkich.

4. Jeszcze raz najważniejsze.
Owsiak ma pełne prawo do postępowania tylko
i wyłącznie w zgodzie z obowiązującym prawem. Choć nie ukrywam, że oczekiwałbym więcej. Powody wyjaśniłem, sądzę, dostatecznie.
Jednak w momencie, kiedy on sam decyduje się "ujawniać" swój majątek, mam prawo zauważyć, że to co zrobił dotychczas w tej kwestii, niewiele udowadnia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Pomoc" dla dzieci Afryki z UNICEFu dociera w 15 procentach - resztę zżerają międzynarodowe aparaty administracyjne i miejscowe bandyckie kacyki, które przechwytują nawet żywność i wodę, bo im na życiu ludzi nie zależy. Ludzie i tak się tam rozmnażają - jak pan Bóg i papież przykazał.

Tam się panowie udajcie i walczcie o sprawiedliwy podział środków, w których i nasze pieniądze poprzez wpłaty na ONZ maja swój udział.
Lećcie pomagać biedakom "temi ręcyma"; nigdy nie wiadomo, który i kiedy ocknie się podłączony do aparatury z czerwonym serduszkiem. Osobiście, lub przy łóżku kogoś bliskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Caritas rzucił oszczerstwa na WOŚP"
A niby gdzie, kiedy i jakie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak,pani Jadwiga ma rację.Caritas rzucił oszczerstwa na WOŚP a sam jest umoczony w przekręty finansowo-obyczajowe.Nie widziałem żadnego rozliczenia z zebranych pieniędzy.Datki dawali nie tylko wierzący.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wojnowski - Owsiak jest pod ręką, można go kontrolować, sprawdzić, opluć i zmieszać z błotem, lub łeb mu wcisnąć pod wodę - przecież to nasz, rodzimy, tradycyjny sport.

Przy pańskim zaangażowaniu w tego rodzaju sprawę proszę jednak dla porównania zajrzeć na inne podwórko:
http://index.forum.gazeta.pl/szukaj/forum/unicef

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem ktoś, kto posługuje się tak ogromnym, darmowym wsparciem instytucji, jak i społeczeństwa ( bez względu na cel, choćby i najszlachetniejszy) sam powinien pozostawać finansowo całkowicie przezroczysty. Nie tylko Fundacja, ale i on sam.
To wymóg może nie formalny, ale moim zdaniem etyczny.

Tymczasem mamy już chyba wszystko: teatr z chodzeniem na klęczkach po stole, pokazywanie własnego mieszkania, komediodramat z rezygnacją i odwoływaniem rezygnacji, a zwykłego, prostego oświadczenia majątkowego i PIT-u - nie ma.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.