Facebook Google+ Twitter

Bez przełomu w rozmowach Chiny - Tybet

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-04 21:04

Rozmowy między przedstawicielami chińskich władz a wysłannikami Dalajlamy mają być kontynuowane. Poinformowała o tym Chińska agencja prasowa Xinhua.

W Shenzhen koło Hongkongu spotkali się wysłannicy duchowego przywódcy Tybetańczyków oraz reprezentanci chińskiej partii komunistycznej.

Agencja Xinhua nie precyzuje, kiedy ma dojść do kolejnych rozmów. Wcześniej, premier tybetańskiego rządu na wychodźstwie informował, że wysłannicy mają powrócić do Dharmasali w północnych Indiach, gdzie znajduje się siedziba tybetańskiego rządu emigracyjnego, we wtorek lub środę.

Agencja Xinhua w oficjalnym komunikacie po rozmowach podała jedynie, że obie strony zgodziły się na dalsze konsultacje "we właściwym czasie". Pod znakiem zapytania stawia to wcześniejsze doniesienia, że rozmowy mogą potrwać aż do wtorku.

Chiński prezydent Hu Jintao, który w tym tygodniu uda się z wizytą do Tokio, w wywiadzie dla japońskich mediów wyraził nadzieję, że rozmowy z przedstawicielami Dalajlamy przyniosą pozytywne rezultaty. Hu Jinato stwierdził, że "drzwi do dialogu z Dalajlama zawsze pozostawały otwarte".

Przywódca Chin wyraził nadzieję, że Dalajlama zaprzestanie "działań separatystycznych" oraz "sabotowania pekińskiej Olimpiady".

Od czasu marcowych zamieszek w Tybecie, do Pekinu z całego świata płynęły apele o podjęcie rozmów z Dalajlamą. Od 2002 roku wysłannicy duchowego przywódcy Tybetańczyków sześciokrotnie prowadzili rozmowy z przedstawicielami władz w Pekinie. Nie doprowadziły one jednak do przełomu. Z wypowiedzi przedstawicieli tybetańskich władz na wychodźstwie można wywnioskować, że przełomu nie oczekują także po obecnej rundzie rozmów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.