Facebook Google+ Twitter

Bez wampirów o nieśmiertelności. Znakomita opowieść D. Magaryego

Nieodległa przyszłość - przypadkowe odkrycie mutacji genowej pozwala zatrzymać starzenia się. Ani jednego wampira, tylko miliony zwykłych ludzi, którzy uwierzyli, że pragną nieśmiertelności. "Nieśmiertelność zabije nas wszystkich".

 / Fot. Materiały prasoweNiemal wszystkie opowieści o wampirach starają się wskazać mechanizmy ograniczania liczebności wybrańców, którym oferowana jest perspektywa życia wiecznego. Drew Magary w swojej opowieści proponuje jedną rzecz: nieśmiertelność dostępną dla wszystkich. A konsekwencje - polityczne, społeczne, ekonomiczne, religijne i wiele wiele innych potrafi roztoczyć w sposób tak prawdopodobny, że mistyczna nieśmiertelność zaczyna budzić w nas wszystkich przerażenie. Realna opowieść potwierdzająca starą prawdę, iż najłatwiej ukarać człowieka dając mu to, o co prosi.

W wyniku badań genetycznych odkryta zostaje możliwość zatrzymania procesów starzenia. Prosty i stosunkowo tani zabieg staje się ogólnodostępny. Najpierw stanowi perspektywę dostępną tylko w szarej strefie, ale bardzo szybko naciski społeczne zmieniają ten stan rzeczy i nieśmiertelność staje się dostępną praktycznie dla wszystkich.

Owszem, nowotwory nie zniknęły, a śmierć w wyniku wypadku samochodowego jest tak samo możliwa, jak wcześniej, jednak potencjalne życie wieczne jest ogromnie kuszące i bardzo szybko zyskuje sobie rzeszę zwolenników. Tak samo szybko powiększa się też liczba osób, które krytykują nowe realia. O pojawiających się konsekwencjach nowych możliwości doskonale przekonuje się nasz główny bohater: pracujący jako prawnik John Farrel niedługo zastanawia się nad możliwością przedłużenia swojego życia.

Jednocześnie jest świadkiem dokonującej się z dnia na dzień zmiany: oto już zawsze będzie miał 29 lat, nie przejdzie na emerytuję, zmienią się możliwości zapewniania ochrony socjalnej, a słowa "nie opuszczę cię aż do śmierci" nabiorą zupełnie nowego znaczenia.

John staje się jednym z autorów pomysłu małżeństw na czas określony, jednocześnie jednak dotkliwie zaczyna odczuwać niechęć dużej części społeczeństwa, która widzi mnogie zagrożenia powszechnej długowieczności. Wskaźniki demograficzne zaczynają niebezpiecznie zwyżkować, a grono przeciwników nieśmiertelnych zaczyna wysadzać gabinety lekarskie, w których dokonywano zabiegów.

Jeden z takich zabiegów zabiera życie przyjaciółce Johna, który stara się prowadzić normalne życie, ale wie, że przy najbliższej okazji pomści Katy i usprawiedliwi się przed sobą za to, że przyczynił się do jej śmierci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

blablabla
  • blablabla
  • 28.03.2012 14:31

Jak nie harry potter to inne pier..doły, szkoda czasu na czytanie takich bzdur.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozdrawiam *)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.