Facebook Google+ Twitter

Bez wizy do USA? Nie dla idiotów!

Senat Stanów Zjednoczonych wizy dla Polaków zniósł już bardzo dawno temu. Kiedyś były na trzecim piętrze, dziś są na parterze.

Jeszcze dwie dekady temu, marzeniem wielu Polaków był paszport. Dziś bordową książeczkę z orzełkiem może mieć każdy z nas, więc nikt już o niej nie śni. Dalej jednak śnimy o wielkiej Ameryce, a raczej o tym, że będziemy tam podróżować bez wiz.

Barack Obama / Fot. US Government/public domain/Wikimedia CommonsOdwiedzi nas w tym miesiącu prezydent USA. Jaromir Sokołowski, minister w Kancelarii Prezydenta RP - cytowany przez jeden z portali internetowych - powiedział, że "spodziewa się podczas wizyty amerykańskiego prezydenta w Warszawie, iż Barak Obama poruszy kwestię zniesienia wiz."

Pominę fakt, że minister Sokołowski zapomniał o amerykańskim systemie wizowym, wmawiając nam, że prezydent Obama mógłby dużo w tej kwestii zdziałać. To, kto może bez wizy do Stanów wyjechać, a kto tego zaszczytu dostąpić nie jest godzien, regulują odpowiednie przepisy, których ów prezydent zmienić sam nie może. Choćby nawet bardzo chciał. Zmienić możemy je my, jeśli nasze podania wizowe nie będą przez służby konsularne zaoceanicznego imperium w większości odrzucane. Innymi słowy - gdy będziemy do USA wyjeżdżać z faktycznym zamiarem powrotu. Jest to jednak temat do zupełnie innej dyskusji.

Wracając do wizyty Obamy... Czy wizy są dziś faktycznie najważniejsze? Nasi żołnierze walczą w Afganistanie, z którego nijak - mimo wielu obietnic polityków - wyjść nie mogą, a nawiasem mówiąc, cała ta wojna z terroryzmem dłuży się niemiłosiernie. Za niedługo Polska obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej i nasze władze zapewne aktywnie włączą się chociażby w proces rozwiązania konfliktu libijskiego. Wreszcie Rosja straszy nas co jakiś czas wojskiem, rakietami i bronią jądrową. Prezydent Polski miałby zatem o czym z prezydentem Stanów Zjednoczonych porozmawiać. Może zapyta chociaż, jak się ten gaz łupkowy wydobywa.

A o co zapyta na pewno? O co będą pytać media? O co my zapytamy? O to, co zwykle - o wizy, które przyćmią wszystkie inne podejmowane przez prezydentów tematy. Jak zawsze. Dlaczego? Albo jesteśmy po prostu głupi, albo to wina naszej polskiej małostkowości, zakładając, że takowa istnieje. Zresztą, co to za różnica?

"Polish joke" o zniesieniu wiz świetnie obrazuje postawę naszego "największego" sojusznika i to, jak ten sojusznik nas traktuje. Sprowadza nas do parteru, wyższe piętra pozostawiając sojusznikom z wyższych półek. A ponadto robi z nas idiotów. My natomiast - skamląc ciągle o zniesienie wiz - dajemy z siebie tych idiotów robić. (sic!)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

michalp
  • michalp
  • 24.05.2011 23:29

Lepiej niech pozostanie jednak bez wiz....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tomku tekst świetny. A wizy.... to chyba nie powinien być temat numer jeden w naszych rozmowach i kontaktach z USA. Ale może niczego więcej nie potrzebujemy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomaszu, z przyjemnością Cię czytam. Tekst świetny. Co do treści to w pełni się z Tobą zgadzam. Czasem mam wrażenie, że walczymy o te wizy jak o Św.Graala..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Alicjo, zajawka to dowcip autorstwa jednego z amerykańskich sentorów bodaj, a przynajmniej swego czasu go opowiadał... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
stajan
  • stajan
  • 22.05.2011 22:20

Wymaganie wiz od Polaków jest dla nas prawie rasizmem(żaden kraj z Unii Europejskiej poza Polską nie musi posiadać wiz do USA).Amerykanie nas wyrażnie poniżają prawie upodlają.Już dawno Amerykanie powinni mieć wizy do Polski,które powinny kosztować 2000$(to bogaty kraj)Prezydent Obama szczególnie powinien rozumieć "rasizm"w utrzymaniu wiz dla Polaków ponieważ jego rodzice i dziadkowie wiele ucierpieli a często byli traktowani jak zwierzęta chociaż znależli się w Ameryce nie z własnej woli.A tyle dobra Polacy dali Ameryce.Oczywiście Amerykanie już weszą jaki zrobią INTERES w Polsce na gazie łupkowym(a my będziemy się cieszyć,że oni nam zniosą wizy).Obyśmy nie byli "pawiem narodów i papugą oraz " służebnicą cudzą"a oni nas tylko "błyskotkami "(wizami) łudzą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Januszek
  • Januszek
  • 22.05.2011 21:18

robią nas w balona z tymi wizami cały czas. taki temat zastępczy sobie wymyślili, że jak już nie będą mieli czego nam obiecać w zamian za udział w Iraku, Afganistanie, czy gdziekolwiek indziej, to nam obiecają zniesienie wiz, a potem znowu będą udawać, że nie mogą, że jeszcze nie czas, że wkrótce, że potem i tak w kółko przez kolejne 10 lat, aż prezydentem zostanie Meksykanin albo Kenijczyk (jeden już chyba został, ale udaj, że Hamerykanin...) i wszystkich będą wpuszczać do swojego (k)raju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniały tekst!!!
(nie wspomnę o zajawce, która rozbraja poczuciem humoru)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5 !

Komentarz został ukrytyrozwiń
elza
  • elza
  • 22.05.2011 19:22

Czy my musimy mieć "wielkiego brata ?" Jednego się wyzbyliśmy to teraz leżymy przed Ameryką. Kit tam z wizami , kto tam tak namiętnie lata ?[górole] ,Jesteśmy w Unii i to jest nasza Ameryka. Przyjdzie co do czego to i tak się wszyscy wypną , Moja babcia mawia " umiesz liczyć licz na siebie"

Komentarz został ukrytyrozwiń
@Jakub M.
  • @Jakub M.
  • 22.05.2011 19:09

To, że Obama obiecał, nie znaczy, że może obietnicę spełnić ani, że obietnicę tą chce spełnić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.