Facebook Google+ Twitter

Bez zaskoczenia, czyli jak samemu prognozować pogodę cz. 3

Przyszedł czas, aby opisać to, co zwiastują chmury, które widzimy na niebie.

Oto jak należy odczytywać znaki w postaci chmur różnego rodzaju:

Cumulonimbus / Fot. Piotr BogdanowiczChmura Cumulonimbus widoczna w pobliżu widnokręgu i przypominająca kowadło lub grzyb, (zdjęcie obok) może być zapowiedzią zbliżającej się burzy i szkwalistego wiatru. Należy brać pod uwagę również wiatr, a dokładnie kierunek wiatru, bowiem sam widok tej chmury niekoniecznie zwiastuje gwałtowne pogorszenie pogody, gdyż (jak już wiemy), ruch powietrza również ma moc sprawczą, co może powodować nawet zawrócenie burzy.

Nadciągające i stopniowo gęstniejące chmury Cirrus zwiastują pogorszenie się pogody i nadejście frontu ciepłego.

Nadciągające chmury Cirrus, które pokrywają całe niebo... / Fot. Piotr Bogdanowicz...i systematycznie gęstnieją zapowiadają pogorszenie pogody. / Fot. Piotr Bogdanowicz Natomiast, jeśli te same chmury poruszają się powoli i są rozrzucone po niebie w małej ilości, świadczy to o utrzymaniu się dobrej pogody.

Chmury typu Cumulus rozrastające się w pionie i poziomie. / Fot. Piotr BogdanowiczChmury Cumulus, które w sposób wyraźnie widoczny rozrastają się szybko, zarówno w poziomie jak i w pionie mogą zapowiadać przelotne opady deszczu oraz silny wiatr.

Strzępy niskich chmur zostały zaznaczone strzałkami. / Fot. Piotr BogdanowiczGdy na niebie zobaczymy strzępy niskich chmur przesuwających się pod chmurami Cumulonimbus, Nimbostratus, Altostratus lub pod gęstymi chmurami Stratocumulus spodziewajmy się opadów deszczu i wiatru.

Wyraźnie widoczna granica ustępujących gęstych chmur Stratocumulus. / Fot. Piotr BogdanowiczIdąc ulicą w pochmurny dzień, gdy zauważymy na niebie przejaśnienie za ustępującymi, gęstymi chmurami Stratocumulus, których granica jest na ogół bardzo wyraźnie widoczna, zwiastuje to nadejście dobrej pogody.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Emil
  • Emil
  • 06.11.2011 13:59

..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.